Ontwerpen van de nieuwe grenslijn» Bij toepassing van de Rivierenwet wordt de lijn van begroeiing als basis voor de nieuwe grens genomen. De wet geeft geen vol doende aanwijzing voor alle gevallen, die zich bij de bepaling dezer lijn kunnen voordoen. Zo blijven er voor de uitvoerende landmeter nog verscheidene gevallen over, die hij naar eigen inzicht, gesteund door ervaring, moet behandelen. Langs het IJsselmeer geldt als grondslag de lijn van gewone vloed; met riet of biezen begroeide oppervlakten worden aan de belendende eigenaren overgelaten, evenzo een min of meer brede strook water langs gedeelten, die in aanwassende toestand ver keren, dit als compensatie voor het verlies van toekomstige aanwas. Langs de Friese en Groninger Wadden wordt een strook ter breedte van ongeveer 300 meter zeewaarts uit de rand van de groene kwelders aan de aanliggende eigenaren overgelaten. Bij het ontwerpen der grenslijn dient men, behalve op de hier besproken grondslagen, op het volgende te letten; le dat een zo gering mogelijk aantal knikpunten wordt gevormd; 2e op de geschiktheid tot afpaling; 3e op een goede aansluiting aan reeds vroeger vastgestelde gren zen en aan de algemene gesteldheid van het terrein. Onderhandelingen met eigenaren» Is aldus de nieuwe grenslijn ontworpen en voor zover mogelijk met piketten op het terrein aangegeven, dan worden de aanlig gende eigenaren ter onderhandeling opgeroepen. Op dit ogenblik is dus de landmeter reeds zo volledig mogelijk bekend met het terrein, zijn vroegere toestand en allerlei gegevens, die van invloed kunnen zijn op de vast te stellen grens. Hij treedt bij de onderhandelingen op als behartiger van de belangen van de Staat, doch dient tevens te zorgen dat de opgeroepen eigenaren in hem een onpartijdige bron van inlichtingen kunnen zien. Uitgezonderd het geval van toepassing der Rivierenwet, kunnen alle grensregelingen slechts door een vrijwillige overeenkomst tot stand komen. We kunnen zo'n regeling dus nooit forceren. Afpaling en opmeting» Na verkregen overeenstemming volgt de afpaling en opmeting. Afpaling is niet altijd mogelijk, daar zoals reeds gebleken is de knikpunten der. grenzen dikwijls in het water of in slappe grond gelegen zijn. Doch ook langs de rivieroevers zal een blijvende afpaling steeds een moeilijk vraagstuk vormen. Elke daar aan wezige paal of steen loopt grote kans, door schippers tot meerpaal te worden uitverkoren. Om dit gevaar te verminderen, zouden we de grensstenen slechts voor een klein gedeelte boven de grond kunnen plaatsen. Dan geraken zij echter reeds binnen enkele jaren onder de aanwas, temeer omdat zij veelal geplaatst moeten worden daar, waar juist de meeste aanwas te verwachten valt. 240

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 12