Motorboot. Ten behoeve van de afpaling en opmeting wordt gebruik ge maakt van een motorboot met kajuit, waarin o.a. slaapplaatsen zijn voor de schipper-meetarbeider en een tweede meetarbeider. Voor riviermetingen is deze boot vrijwel onmisbaar. Zij dient: le als berging en voor het overbrengen van het meetmateriaal, dat veel omvangrijker is dan bij gewone-dienst metingen; 2e als vervoermiddel voor grenspalen, die zonder uitzondering van de zwaarste soort zijn; 3e voor het herhaaldelijk oversteken van de rivier (de hoekpunten van het driehoeksnet liggen aan beide zijden); de als schuilgelegenheid bij stortbuien: op de uiterwaarden zijn vaak over grote uitgestrektheden geen gebouwen aanwezig. Driehoeksnet van de rivierkaart. De nieuwe grenzen moeten worden bepaald ten opzichte van de vaste punten der Rijksdriehoeksmeting, langs de grote rivieren t.o.v. de hoekpunten van het driehoeksnet van de rivierkaart. Deze hoekpunten hebben thans een ondergrondse verzekering door mid del van een zware betonnen tegel met kruisgroeve. Ten aanzien van deze hoekpunten heerste vroeger een vrij ver warde toestand, vooral als gevolg van herhaalde verplaatsingen, waarbij echter het nummer onveranderd bleef. Behalve de nieuwe grens en de hoekpunt- en kilometerpalen worden nog opgemeten voor zover dit althans vroeger niet is geschied de kribben, grondaanvullingen e.d. en de daartussen gelegen aanwassen. Deze laatste worden gerekend tot de lijn der regelmatige begroeiing, of waar deze ontbreekt, tot de lijn van M.R. Hulpkaart. Wanneer de terreinwerkzaamheden en de landmeetkundige be rekeningen, verbonden aan de meetkundige grondslag gereed zijn, kan worden overgegaan tot het kaarteren van de hulpkaart. Behalve de nieuwe grenzen en kribwerken worden ook de hoek punten en de kilometerpalen in kaart gebracht. Vervaardiging kaart voor de akte. Nu zijn de werkzaamheden zover gevorderd, dat het ontwerp van de akte kan worden opgemaakt. Begonnen wordt met de ver vaardiging van de kaart, waarop de nieuwe figuratie van het terrein wordt voorgesteld, echter met vermelding van de bestaande perceelnummers. De kaart wordt als regel verkregen door het maken van een 241

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 13