aftrek van de zo juist opgemaakte hulpkaart. Meetlijnen worden overgenomen, voor zover deze dienen tot vastlegging der nieuwe grenzen. De bijbehorende meetgetallen worden in rode inkt of met onderstreping aangebracht. Is bij toepassing der Rivierenwet geen minnelijke overeenkomst mogelijk gebleken, dan moet de kaart op schaal 1 a 1250 opgemaakt worden. Dit zal meestal neerkomen op een zelfstandige kaartering, waarmede reeds bij de opmeting rekening moet worden gehouden. De nieuwe grenslijn wordt met een zware rode of zwarte lijn aangegeven, met aanduiding van eventuele afpaling. Ook de aan sluitende grenzen van vroegere regelingen tekenen wij op deze kaart, onder vermelding van hypotheekkantoor, deel en nummer der overschrijving. Alleen de nummers van de percelen, die aan weerszijden tegen de nieuwe grens liggen, worden vermeld en eventueel van die percelen, welke betrokken zijn bij te vestigen erfdienstbaarheden. Worden bij de akte uitwegen verleend, dan worden deze op de kaart aangegeven op de wijze, als in circ. 2603 voorgeschreven. De kaart wordt afgewerkt door vermelding van de plaatselijke benamingen en de naam van het openbaar water, het aanbrengen van de Noordpijl en eventueel de stroompijl en de kilometerraaien. In het hoofd worden vermeld: gemeente, sectie en schaal. De legende geeft meestal een opsomming van de bij de grens regeling betrokken oeverland-percelen, een verklaring der op de kaart gebruikte aanduidingen, de naam van haar vervaardiger en de tijd der opmeting. Bij toepassing der Rivierenwet moeten ook het jaar en het nummer van het Waterstaatsbestek worden ver meld, volgens hetwelk de werken zijn of worden aangelegd. Indien de akte vrij van zegel is. wordt dit meestal in de rechter bovenhoek aangeduid met de woorden: ,,Vrij van zegel krachtens art. 324e der Zegelwet 1917". De eigenlijke akte wordt gesteld hetzij op de achterzijde van de kaart, hetzij op een of meer afzonderlijke bladen papier. De vraag is gerezen, welk karakter aan een overeenkomst van grensregeling moet worden toegekend. Het wetsontwerp op de grensregeling wilde er een daad van beheer in zien, het Departe ment van Financiën staat op het standpunt, dat het een dading is. Als zodanig beschouwd kunnen krachtens art. 1889 B.W. alleen zij een akte van grensregeling sluiten, die over de zaak kunnen beschikken. Het spreekt vanzelf, dat de gehele inhoud der akte scherp ge steld moet zijn en dat geen enkele zinsnede voor tweeërlei uitleg vatbaar mag wezen. Inhoud der akte. Na de opsomming der contractanten met hun bij de grensregeling betrokken percelen volgt de vermelding van de redenen, die geleid hebben tot het treffen van de overeenkomst. Hierbij is vrijwel altijd 242

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 14