sprake van de onzekerheid der grensscheiding met het aanliggend Rijkseigendom, waarvan thans de kadastrale omschrijving volgt. Direct hierna komt de omschrijving van de thans overeengekomen vaste en onveranderlijke grensscheiding", waarbij wordt verwezen naar de kaart. Eventuele vroegere oeverconstateringen of grens regelingen langs dezelfde terreinstrook worden uitdrukkelijk ter zijde gesteld. Eveneens met verwijzing naar de kaart wordt vermeld, op welke wijze de vastgestelde grens meetkundig wordt bepaald ten opzichte van de vaste punten. Bijzondere bepalingen» Na hetgeen wij de normale inhoud" van de akte zouden kunnen noemen, volgen dikwijls nog één of meer bijzondere bepalingen. Bij toepassing der Rivierenwet wordt de akte opgemaakt naar de voorschriften, vervat in circ. 2603 en kan in dezelfde overeen komst aan de eigenaren van het oeverland uitweg naar de rivier worden verleend, naar de bepalingen van art. 28, paragrafen 1 en 2 dier wet. Zodra de aan die eigenaren toegekomen strook tussen oeverlijn en lijn van begroeiing door aanwassen of anderszins van de rivier wordt afgescheiden, hebben zij volgens de Rivierenwet de bevoegdheid te vorderen, dat hun uitweg worde verleend. De Staat heeft zulk een bevoegdheid nooit ten aanzien van een uitweg over het oeverland naar de openbare weg, doch ingeval zo'n uitweg voor de Staat wenselijk zou zijn, behoort te worden getracht deze te verkrijgen. Wel heeft de Staat, tenminste bij toepassing der Rivierenwet de bevoegdheid tot storting van grond en baggerspecie in de strook tussen oeverlijn en lijn van begroeiing, zolang deze strook nog niet geheel is aangewassen of op andere wijze is verland. In de akte wordt deze bevoegdheid neergelegd in de vorm van een erfdienstbaarheid. Inzending van het ontwerp van de akte» Het ontwerp van de akte is nu gereed en het doorloopt thans vele instanties, die het, de één meer, de ander minder scherp onder de loupe nemen. Hiermede zijn enkele maanden gemoeid. Meestal komt het zonder of met kleine wijzigingen bij de landmeter terug, met de vereiste machtiging tot het afsluiten van de voorgestelde regeling. Minuutakte» Nu kan worden overgegaan tot de vervaardiging van de minuut akte, waaraan veel zorg besteed wordt. Is het opmaken van het ontwerp grotendeels het werk van de 243

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 15