landmeter, het vervaardigen van de minuutakte wordt geheel aan de tekenaar overgelaten. Zij wordt liefst gesteld op een speciale taaie papiersoort en met goed houdbare inkt. Verzamelen der handtekeningen. Het verkrijgen der handtekeningen is eigenlijk het belangrijkste moment van de grensregeling. Zijn deze eenmaal gesteld, dan ligt de verdere afwikkeling van het werk in eigen hand. Vóór de ondertekening overtuigt de landmeter zich nog, of geen verandering in de vermelding der contractanten nodig is geworden tengevolge van oorzaken, die aan de kadastrale boekhouding nog niet bekend geworden zijn. Een opmerking, die gemaakt werd bij de vervaardiging van de minuutakte, geldt óók voor het stellen der handtekeningen: dit moet geschieden met goed houdbare inkt. Registratie, overschrijving, enz. Hierna wordt de akte aan het Hoofd van het Bureau ingezonden. De Directeur van 's-Rijksbelastingen en Domeinen zorgt voor registratie en overschrijving. Eerst dan verschijnt er een post in het Reg. 9, dus in af wijking van hetgeen bij de gewone dienst" het geval is op een tijdstip dat de landmeter het belangrijkste deel van zijn werk zaamheden reeds verricht heeft. Na de overschrijving worden van akte en kaart fotokopieën vervaardigd, ten behoeve van Domeinbestuur en Rijkswaterstaat en verder voor iedere afzonderlijke contractant 1 exemplaar. Kadastrale toepassing. Thans rest nog de kadastrale toepassing. De hulpkaart is al grotendeels gereed, wij hebben deze immers reeds gebruikt bij het samenstellen van de kaart voor de akte. Het komt een enkele keer voor, dat het oeverland in de loop der jaren zó is aangewassen, dat bij de kaartering van de vast gestelde grens, deze over de op het plan voorkomende gemeente grens blijkt te liggen, daar deze in het midden van de oude rivier was getrokken. In zo'n geval mag niet een gedeelte van het oever land in de naburige gemeente genummerd worden, doch moet de gemeentegrens worden verlegd naar het tegenwoordige rivier midden. Treedt een soortgelijk geval op tengevolge van norma lisatie van de rivier, dan wordt de gemeentegrens naar het midden van het normaal zomerbed verlegd en dus dezelfde gedragslijn gevolgd: niet echter wanneer rivierbochten worden afgesneden. Aan een enkele bewaring komt het nog wel eens voor, dat het lijn- of jaagpad afzonderlijk gekadastreerd en ten name van de 244

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 16