L_ Het artikel ..Oud-Nederlandse Landmeters is door omstandigheden, buiten de wil van de samensteller, ditmaal niet verschenen. Wij hopen dit later te kunnen plaatsen. Red. Domeinen De onroerende eigendommen van de Staat worden genoemd de Staatsdomeinen; daartoe worden gerekend de rivieren, meren, kanalen, duinen, Rijkswegen, openbare gebouwen, enz. Het financieel en privaatrechtelijk beheer van alle Staatsdomei nen ressorteert onder het Departement van Financiën en is op gedragen, behalve aan de departementale afdeling, aan het dienst vak der Rijksbelastingen, verdeeld over verscheidene inspecties der domeinen. Voor een goed beheer dezer Staatsdomeinen was het bezit van speciale kaarten waarop alle onroerende Rijkseigendommen zouden zijn afgebeeld, onontbeerlijk. Ongeveer 9000 kaarten (3000 stuks in triplo) waren voor dit doel nodig en de opdracht deze te vervaardigen werd aan de kadastrale dienst gegeven. De resultaten waren echter van dien aard dat de beheersdienst der domeinen door deze eenvoudige uit treksels uit de kadastrale plans onvoldoende werd voorgelicht om trent de terreinstoestand. Daarom werd in het jaar 1865 een afzonderlijke dienst ingesteld, waarbij landmeters, adspirant-landmeters en tekenaars van het kadaster werden werkzaam gesteld, onder eenhoofdige leiding. De domeinkaarten moesten voortaan op uniforme wijze, naar speciale voorschriften vervaardigd worden, zodanig dat een zo getrouw mogelijk met de werkelijke terreinstoestand overeenkomend beeld van aile Rijksgronden verkregen werd. Deze dienst had dan ook zorg te dragen dat, door middel van speciale terreinopnemingen, alle niet op de kadastrale kaarten voorkomende voor het beheer nuttige terreinbijzonderheden nader op de domeinkaarten werden aangegeven. Het streven, om voor de vervaardiging van domeinkaarten ook voor de velddienst geschoold personeel te bezitten, vond zijn oor zaak in het volgende. De ontvangers der registratie, met het beheer der domeinen be- 230 door L. MERISON.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 2