In vele gebieden, waar ruilverkaveling noodzakelijk is, zal men de boerderijen moeten plaatsen dicht bij de nieuwe kavels. Bij de verkaveling onder HedelAmmerzoden zijn reeds een 75-tal boer derijen naar ,,het veld" verplaatst. „De Arnhemsche Courant" van 3 September meent, dat men na ruilverkaveling aannemende, dat de gronden goed geëxploi teerd worden op een productiestijging van 15 tot 20 kan rekenen. Het blad onderzoekt dan, of de boer de meer-opbrengst zal kunnen financieren, zodat hij er tenslotte zelf ook beter van wordt. De ruilverkavelingsrente een annuïteit bestaat uit de interest van de hoofdsom in verband met de door de ruilverkaveling op de grond drukkende last en de periodieke aflossing op die hoofdsom. Zij is verschuldigd gedurende 30 achtereenvolgende jaren en be draagt 5 De verhouding tussen deze Ruilverkavelingsrente en de werkelijke waarde van de grond is moeilijk vast te stellen, omdat de taxatiewaarde van de grond op vóóroorlogs niveau is gefixeerd, dat is een bedrag van 1500,— tot 2000,per ha. De totale belasting van de grond zal na de verkaveling bestaan uit polderlast, grondbelasting en de ruilverkavelingsrente (de laatste beloopt 5 van 300,of 15,per ha gedurende 30 jaren). De stijging van het productievermogen van de grond gaat boven die last uit. Hier evengoed als elders geldt het gezegd: de cost gaet voor de baet uyt. Ook bij de personeelsvoorziening zal dat moeten worden bedacht. En door het geschoolde personeel meer verantwoordelijkheid te geven bij de uitvoering van de werkzaamheden wij denken hier ook aan de landmeetkundige arbeid zal men spoediger in het gebleken tekort kunnen voorzien. In de praktijk is reeds gebleken, dat men deze verantwoordelijkheid kan en wil dragen. Het grote belang, dat onze gemeenschap heeft bij een zo doel matig mogelijk landbouwkundig gebruik van de grond (Ir. L. H. Bouwman van de Cultuurtechnische Dienst onderstreepte dit nog eens in zijn microfoon-lezing op 1 November j.l.) is de moeite van grote offers waard. De metalen spiegel in die lens van de opname-inrichting van de Fototechnische Dienst te Amsterdam door G. A. B. FRINKING. Het was een goede gedachte van het bestuur van de vereniging van T.A.K. om bij gelegenheid van de jaarvergadering een excursie te organiseren naar de Foto-technische dienst van het Kadaster te Amsterdam. Immers de leden van deze vereniging hebben dage lijks te maken met de producten van deze inrichting. 264

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 36