Door de excursie hebben velen een beter inzicht gekregen in de gang van zaken. Het was de heer Alwin Jr., die ons een theoretische uiteenzetting gaf, aan de hand van voorbeelden, van de mogelijkheden van deze reproductie-inrichting. Men kan op 2 manieren kopieën vervaardigen (aldus de heer Alwin) n.l. door contactdruk en door middel van de optische methode, Contactdrukken kan men vervaardigen op verschillende soorten gevoelig papier. Vroeger gebruikte men algemeen het z.g. blauw drukpapier. Na belichting werd de afdruk met water afgespoeld, gedroogd en de afdruk, witte lijnen op blauwe grond, was gereed. Een bezwaar van dit papier was zijn geringe houdbaarheid. Bloot stelling aan licht (vooral zonlicht) deed de afdruk spoedig verbleken. Het z.g. Ozalid-procedé heeft het blauwdrukpapier nagenoeg geheel verdrongen. Na belichting brengt inwerking van ammoniak- dampen het beeld te voorschijn. Zonder meer is nu de afdruk ge reed. Dit procédé heeft belangrijke voordelen. Het is langer houd baar, geeft een positieve afdruk (bruine lijnen, ook andere kleuren zijn mogelijk, op witte grond) en doordat het een droog procédé is, is de afdruk identiek met het origineel. In een der keldervertrek- ken zagen we een lichtdrukmachine, waarmede afdrukken werden gemaakt op ,,Ozalid"-papier. Men vertelde ons dat zeer binnen kort een volautomatische Ozalid-machine in bedrijf zal worden gesteld. Hierbij schuift men calque en gevoelig papier in de ma chine. Beiden worden automatisch langs het licht (semi-hogedruk- buislampen) geleid en bijna gelijktijdig ontwikkeld. Na enkele tien tallen seconden vallen calque en behandelde afdruk uit het apparaat. Het meest gevoelige, maar ook het meest kostbare materiaal is het fotografische papier, aan de foto-amateurs wel bekend. Het is dit papier, dat de mogelijkheid heeft geschapen tot de oprichting van de foto-technische dienst van het kadaster. Immers het maken van foto-copieën van plans berust op de optische methode, d.i. door gebruik te maken van optiek, i.e. een lens. Terwijl men dus door middel van contactdruk kopieën maakt op dezelfde manier als de fotograaf zijn negatieven afdrukt, waarbij het orgineel, evenals het negatief, lichtdoorlaatbaar moet zijn en dus slechs aan één zijde beschreven", kopieën door middel van de optische methode vereisen een omvangrijker procedure. Het origineel behoeft daarbij niet aan de hierboven genoemde voor waarden te voldoen. De techniek is te vergelijken met een reproductie-opname van een fotograaf. Wanneer deze een foto wil maken van een schil derij, zorgt hij voor een gelijkmatige belichting van het kunstwerk. Vervolgens plaatst hij zijn camera er voor, stelt scherp in op het 265

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 37