matglas en laat de sluiter van de lens werken. Na ontwikkeling van de gevoelige plaat is het resultaat een negatief beeld, d.w.z. wit is nu zwart, links is nu rechts. Hetzelfde doet de reproductie fotograaf van de kadastrale dienst Zijn camera is echter geen normaal reproductie-fotoapparaat, maar een geheel vertrek. Het was natuurlijk mogelijk geweest een camera te construëren voor het planformaat met een matglas van deze grootte en een balg van een paar meter. Het principe is echter hetzelfde. De wanden van het vertrek fungeren nu voor balg, want gedurende de op name is het vertrek donker en inplaats van een matglas zien we nu een zuigbord, dat het gevoelig papier vast en strak houdt. Aan de andere zijde van de lens (een Apochromat-Collinaer met een brandpuntsafstand van 100 cm en een opening van 1 12,5) bevindt zich het te fotograferen plan, met links en rechts een serie lampen, die het plan gelijkmatig verlichten. Ook dit plan wordt vastgehouden door een zuigbord. Gingen we nu zonder meer dit plan fotograferen, dan was het resultaat een negatief-spiegelbeeld, dus wit wordt zwart en links wordt rechts. Dit laatste betekent dat het plan alleen leesbaar zou zijn voor een spiegel, hetgeen on bruikbaar zou zijn voor onze dienst. De oplossing hiervoor heeft men gevonden door achter de lens, onder een hoek van 45° een metalen spiegel te plaatsen, die het beeld van de lens omgekeerd terugkaatst. Dat hiervoor een metalen spiegel is genomen (die een zeer voorzichtige behandeling vraagt bij het reinigen) en niet een spiegel van glas komt, omdat deze een dubbel beeld terug kaatst, n.l. behalve die van de achterkant van het glas, ook die, zij het zwakker, van de voorkant. Door mij werd eens een metalen spiegel gebruikt voor het pro jecteren van een geluidsfilm met z.g. Duitse norm. Films volgens deze norm hebben n.l. de geluidsstrook rechts, terwijl de Ameri kaanse norm (later algemeen doorgevoerd) de linkerkant van de film gebruikt. Als nu het projectie-apparaat volgens Amerikaanse norm is geconstrueerd, dient de film omgekeerd (linksrechts) in het apparaat geplaatst te worden, omdat de geluidsstrook boven de geluidsbelichting moet komen. Om echter een goed beeld op het doek te krijgen, plaatst men een metalen spiegel voor de projector, die het beeld echter op de zijwand zou werpen, als het apparaat geen 45° werd gedraaid, waardoor de lens dus op deze wand is gericht. Het gevolg van de metalen spiegel bij de foto-dienst te Amsterdam is dan ook dat het gevoelig papier zich niet tegenover het te fotograferen plan bevindt, maar onder een hoek van 45°. Het is duidelijk dat deze spiegel bovendien een zeker lichtverlies tengevolge heeft. Daardoor en door de betrekkelijk geringe licht sterkte (1 12.5) van de lens is het te verklaren, dat het maken van een reproductie-foto een belichtingstijd vraagt van 14 secon den. Toch weet men aan deze inrichting nog een productie te bereiken van 150 stuks per uur. Over de afwerking en andere reproductiemogelijkheden in een volgend artikel. 266

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 38