last, hadden voor dit deel van hun werk o.a. de voorlichting van opzieners en hoofdopzieners der domeinen. Deze ambtenaren waren vertrouwd met de waarde en het onderhoud van de aanwassen tussen de kribben der grote rivieren, van bomen en grasgewassen; zij brachten daarover rapport uit en bepaalden de waarde der voor verpachting of verkoop in aanmerking komende terreinen. Terrein voorlichting putten zij ook uit de domeinkaarten. Aan een gewoon kadastraal extract hadden zij echter niet voldoende. Bij de om schrijving van het te verpachten of te verkopen perceel werden kilometerpalen, afstandcijfers der kribben en ook dikwijls ter plaatse bekende namen van gronden en directe omgeving genoemd. Het valt nu terstond op dat een kadastraal extract zonder meer niet voldoende was voor deugdelijke verkenning. Daarom was aan het personeel, met de vervaardiging der domeinkaarten belast, op gedragen ze te velde na te gaan en daarop alle bijzonderheden te vermelden die tot nut en voordeel van het gebruik konden strekken. Zo beschikte men omstreeks 1870 over een deugdelijk stel kaar ten, maar met de bijhouding liep het enigszins anders. Het gering aantal domeintekenaars was onvoldoende om ten kantore en te velde de bijhouding grondig te verrichten. De landmeters, blij van de vervaardiging der domeinkaarten ontheven te zijn, konden uit de aard der zaak niet veel voelen voor dit werk en zo was een en ander oorzaak dat èn bijhouding van het kadastraal gedeelte èn van het meer speciaal voor ontvangers en opzieners bestemde gedeelte in de loop der jaren schrikbarende achterstand vertoonde. Aanzienlijke verbetering werd bereikt sinds de oprichting, in het jaar 1910, van een afzonderlijke tak van dienst voor alle domeinwerkzaamheden, genaamd de Technische dienst dei- domeinen", o.a. door uitbreiding van het aantal tekenaars. De domeinkaarten, destijds met veel zorg samengesteld, doen nog heden voor een groot gedeelte als zodanig dienst, zij worden sindsdien al naar behoefte vernieuwd of in aantal uitgebreid. De vervaardiging geschiedt thans, na de opheffing van de .Technische dienst der domeinen op 1 Januari 1937, door de kadastrale dienst, waarbij extracten uit de kadastrale plans als grondslag gebruikt worden. Deze worden aangevuld met de indeling in artikels vol gens de betreffende domeinleggers en verder met allerlei gegevens die voor de domeinbeheerder van belang zijn. De tegenwoordige voorschriften hieromtrent zijn vervat in circulaire 2714 (aangevuld bij circ. 2744 en 3049). Verdere benodigde gegevens kan men putten uit de bestekken van de Rijkswaterstaat en sommige ook uit de veldwerkportefeuilles. Na de opheffing van de Technische dienst der domeinen", moest de landmeetkundige dienst van het kadaster, behalve de werkzaamheden betreffende de domeinplans, ook de werkzaam heden betreffende de grensregelingen voortzetten. In tegenstelling met de werkzaamheden voor de bijwerking en vernieuwing der domeinplans, die over vele bureaux van de landmeetkundige dienst 231

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 3