Het Rijk moet in elk geval ontslag verlenen, ook als betrokkene om andere redenen de 1500,wel zou moeten betalen. In die gevallen beslist de burgerlijke rechter, of het bedrag kan worden gevorderd. Aldus is beslist in een uitspraak van de Raad van Beroep, welke beslissing in extenso is opgenomen in dit Orgaan van September 1949. Een tweekleuren-ballpointpen» Zo af en toe komt het voor dat men bij de werkzaamheden te velde graag enige kleuren wil gebruiken, bijvoorbeeld bij de schat ting t.b.v. ruilverkaveling (waarden in rood, meetgetallen in zwart of blauw) en bij het topografisch opwerken van veldwerken, om muren, gebouwen, water en andere opvallende zaken reeds te velde als zodanig aan te duiden. Kleurpotlood is niet houdbaar, terwijl het medenemen van flesjes of inktpatronen bezwaren meebrengt en het gebruik de productie remt. Aan het Bureau Arnhem (Rvk) zijn nu enige merken ball point pennen geprobeerd, opdat zo mogelijk althans de meetgetallen in zwarte inkt onmiddellijk op de schattingsveldkaarten te velde worden aangebracht. Het tijdrovende overtrekken van de potlood- cijfers zou hierdoor immers geheel komen te vervallen. Een viertal onderzochte merken ball-points bleken niet water vast of niet tegen daglicht bestand (cijfers verdwenen geheel). Ook op matig nat papier bleek het schrijven onmogelijk. Inmiddels ontving collega Wolters van een Zwitserse vriend een tweekleuren ball-point (rood en blauw). De inkt van deze pen is wel kleurecht en de pennen schrijven zelfs op het natste papier en op fotocopieën. Het merk is Alpine; in doublé, met beschermdop en clip is de prijs ongeveer 2,30, reserve vulpatroon kost 0,70. De invoerrechten van een tiental pennen varieerden van 0 tot 104 cent. Het direct kopen of bestellen in Zwitserland is nog niet moge lijk; men hangt dus af van een goede Zwitserse vriend, die het als monster zonder waarde" of als presentje kan toezenden. Dit is wel een bezwaar. De vulling is bij dagelijks gebruik toereikend voor ongeveer drie maanden. Wat dit laatste bezwaar betreft, ook hier te lande kan men de ball-points laten vullen, tenminste met zwarte of blauwe inkt en binnenkort ook met rode (kosten per vulling ƒ0,70). Het grote voordeel van de Alpine is wel, dat men twee goed houdbare kleuren in één penhouder heeft. Bij de schatting voor de Ruilv. Maas en Waal bewezen ze reeds goede diensten. Naar onze mening zou invoering van dit goede product via het R.I.B. hier te lande de moeite lonen. Eventueel kan men inlichtingen vragen aan W. Wolters, Hommelseweg 423, te Arnhem. 271

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 43