gelingen in de Fundatie van Renswoude, 1776", uitgegeven in 1778. us) Hier, in de Fundatie van Renswoude, vinden we eerste bin dingen tussen landmetersschool en Kadaster. Want niet alleen de grote F. W. Conrad in 1787 gediplomeerd landmeter geworden genoot er zijn opleiding, maar ook verschillende oudstbekende landmeters ontvingen er hun onderricht. Dirk Mentz, na zijn examen als landmeter summa cum laude te hebben afgelegd, werkte omstreeks 1803 rond Alkmaar en was later Ingenieur-Verificateur van het Kadaster te Groningen. De leerling J. Vermeer kwam in Utrecht als landmeter; W. P. Verbeek verrichtte =h 1850 elders in ons land de kadastrale opmetingen; H. J. Bijleveld bracht om streeks 1870 op het Kadasterkantoor te Magelang zijn landmeters kennis in practijk. n9) Kennis beperkt. Het voorgaande overziende, zal de lezer het wel met me eens zijn dat wij van de opleidingsmogelijkheden tot landmeter in de voorbije eeuwen ons wel een vaag beeld kunnen vormen, doch dat onze kennis ook hier neg vrij beperkt is. Van Zeeuwse land meters b.v. zijn de namen van honderden bekend (een der oudste landmeters uit de 16e eeuw heet Van Gastel, een naam die in onze kadastraal-landmeetkundige kring nóg voorkomt!), hun werk zaamheid bij de bedijkingen in de 17e en vooral de 18e eeuw vormt een hoofdstuk apart in de landmeetgeschiedenis, maar van hun opleiding kwam men nog maar heel weinig te weten. En waar ontvingen de honderden eerste landmeters van het Kadaster, ge vormd in de Franse tijd, hun onderricht? Bronnenonderzoek, ge stadig bijeenzamelen van gegevens door velen brengt ons voetje voor voetje nader tot wat meer kennis over de Nederlanders, die lang vóór ons de landmeterij bedreven. 11 lls) Mr. S. J. Fockema Andteae m.m.v. Mr. B. van *t Hoff, Geschiedenis der Kartografie van NederlandVGravenhage 1947, blz. 76. 119Mr. C. G Evan HengstDe Fundatie der Douairière Van Reede, Vrij vrouwe van Renswoude te Utrecht, Utrecht 1890.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 11