dit personeel bij normale ruilverkavelingen, door in meerdere mate gebruik te maken van langs fotogrammetrische weg vervaardigde kaarten en door enige uitbreiding van het personeel van de ka dastrale ruilverkavelingsdienst zal het mogelijk zijn ruim 15.000 ha per jaar in ruilverkaveling te verwerken» Tot nu toe was dit ongeveer 12»000 ha» Indien zou blijken, dat in bepaalde streken van het land, waar thans geen ruilverkavelingsbureaux gevestigd zijn, ruilverkaveling van omvangrijke gebieden tot uitvoering zal komen, zal voor ves tiging van nieuwe bureaux in die streken worden zorg gedragen. De post schrijflonen en overwerkgelden is verhoogd aangezien verwacht wordt dat er in het komende begrotingsjaar nog al wat zal moeten worden overgewerkt op de hypotheekkantoren. De verhoging is niet zo groot, want zij komt neer op ongeveer 300 manuren per hypotheekkantoor. De werkzaamheden op de hypotheekkantoren zijn in 1949 in vergelijking met 1948 al toe genomen met 15 De raming voor de beloning van meetarbeiders in los dienst verband is voor 1949 te laag geweest (de uitgaven zullen bijna 100.000,bedragen). De verhoging van deze post is dus slechts voor een gering gedeelte te wijten aan de vermeerdering van het aantal dagen, waarop gemeten wordt. Hierbij dient er mede re kening te worden gehouden, dat ook de landmeetkundige amb tenaren te velde meetarbeiders nodig hebben. De laatste jaren zijn, zoveel als verantwoord was, meetarbeiders, die totdusver als los meetarbeider werkten, als meetarbeiders op maandloon in dienst genomen. Het zal echter steeds nodig blijven, gebruik te maken van losse meetarbeiders, die gedurende een beperkt aantal dagen per jaar van dag tot dag worden tewerk gesteld. Veelal wordt op de Zaterdagen niet gemeten, dan alleen in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar een bureau van de landmeetkundige dienst is gevestigd; wanneer op deze dagen vol staan kan worden met meetarbeiders op maandloon is er voor de losse meetarbeider geen werk. Er is niet, zoals vele leden van de Kamer meenden, onlangs te dezer zake een speciale maatregel getroffen; slechts is er op toe gezien, dat de meetarbeiders, die over een Zaterdag betaald wer den, gemeten hebben of ander nuttig werk hebben verricht. De beloning van losse meetarbeiders wordt gesteld op de plaat selijke loonstandaard, met dien verstande, dat de beloning niet meer bedraagt dan ƒ7,20 per dag (eerste klasse standplaats). Indien deze arbeiders geregeld meer dan 70 dagen per jaar werk hebben, krijgen zij een garantiebedrag van 300,per jaar en genieten dan 6,30 per velddag. Blijkt, dat een arbeider regelmatig 14

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 14