kade 60, Den Haag. Ingezonden oplossingen worden teruggezon den en eventuele vragen beantwoord, mits voldoend gefrankeerde envelop is bijgevoegd. Boekbespreking Inleiding tot het Praktisch Rekenen door F. Harkink, 2e druk. 21 X 15 cm. Ing. 5,25; geb. ƒ6,Uit gegeven bij de Erven P. Noordhoff te Groningen. Eindelijk is dan de lang verbeide tweede druk van Inleiding tot het Praktisch Rekenen" verschenen. Het boek ziet er weer even verzorgd uit als bij de eerste druk. Wat de inhoud betreft zijn er enige bijzonderheden te vermelden. Door de ervaring verkregen als docent aan het Centraal Teken en Opleidingsbureau van het Kadaster, is het de schrijver ge bleken, dat de volgorde der onderwerpen, zoals die gegeven was in de eerste druk, niet geheel voldeed. Hoofdstuk I begint nu met ,,Het ABC van de rekenaar", in de eerste druk behandeld in de 8 en 9 als Enige algemene op merkingen" en ,,De proef op de som". De nu gegeven volgorde is juister: eerst de algemene opmerkingen en dan de bijzondere kunstgrepen. Er zullen er vele zijn die het nut der kunstgrepen niet hoog aanslaan, maar toch is het een feit, dat zij die gewend zijn uit het hoofd te rekenen er hun voordeel mee kunnen doen. De hoofdstukken II en III, Het afronden en afbreken van ge tallen en Verkorte bewerkingen, zijn enigszins omgewerkt. De schrijver heeft getracht sommige definities en afleidingen strenger te redigeren. Ook hier is de ervaring, verkregen als docent, leids vrouw geweest. Over de gebruikte notaties een kleine opmerking. In het boek worden juiste waarden door hoofdletters voorgesteld, benaderin gen door kleine letters. Zou het daarom geen aanbeveling ver dienen bij maximale en minimale waarden ook kleine letters te gebruiken, omdat hier toch ook van benaderingen sprake is? Dus b.v. a max' b min., inplaats van A max' B min. Hoofdstuk IV. Het onderwerp Interpolatierekening, in de eer ste druk behandeld in enkele bladzijden, is hier uitgedijd tot een belangrijk hoofdstuk. De behandeling van de interpolatie is vol lediger dan in het standaardwerk: The Calculus of Observations van Whittaker en Robinson. Ook is men meer gebaat met deze behandeling in het ene hoofdstuk van het besproken werk dan met het hele boekje ,,Leitfaden der Interpolation" van Prof. Schrutka. Het schema van Fraser, dat als samenvattend tableau b.v. in 23

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 23