Whittaker en Robinson gegeven wordt, dient bij de Heer Harkink als afleiding voor de interpolatieformules, voorwaar een zeer ori ginele aanpak. Verscheidene tabellen met interpolatiecoëfficienten zijn aan het hoofdstuk toegevoegd. Kort voor het verschijnen van het nu besproken werk, kwam ook van de pers Differentie Rekening, Interpolatie en Benade ringsmethoden" door J. de Gans uitgegeven bij Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage. Hierin wordt ook de Interpolatierekening be handeld. Aan de behandeling in het door ons besproken werk geef ik de voorkeur; deze is n.l. opgebouwd op eenvoudige grond beginselen, terwijl de Heer de Gans aansluit op de theorie van rekenkundige reeksen van hogere orde. In het werkje van de Heer de Gans wordt het schema van Fraser niet genoemd, de onlangs gepubliceerde methode van Michel Dupuy voor het in de practijk toepassen van de interpolatieformules van Lagrange ontbreekt. Ook wordt geen gewag gemaakt van de terugworp methode van Comrie. Juist deze vermeldingen maken het hoofd stuk Interpolatierekening in het door ons besproken werk zo aantrekkelijk. De rekenhulpmiddelen zijn in hoofdstuk V behandeld. In de eerste druk ging de schrijver nog in op de behandeling van reken- lineaal en nomogrammen. Nu worden deze hulpmiddelen slechts opgenoemd; voor de behandeling wordt verwezen naar de bekende boeken. De besnoeiingen hier en daar waren nodig, omdat de tweede druk geen groter omvang mocht hebben dan de eerste. En toch moest er ruimte gewonnen worden voor het hoofdstuk Inter polatierekening. Daarom is ook veel met kleiner lettertype gedrukt, b.v. de opgaven en de meeste bewijzen. Volgens mij zelfs een verbetering; het boek is er overzichtelijker door geworden. Het rekenen met de machine is nu een hoofdstuk op zichzelf geworden, het laatste hoofdstuk; inderdaad beter, want het is een geheel zelfstandig onderdeel van de inhoud van het boek. Al meer en meer wordt erkend, dat het op de meest economische manier werken met de rekenmachine systematisch moet worden geleerd, anders wordt niet zoveel mogelijk profijt van de machine getrokken. De schrijver behandelt grondig de hoofdbewerkingen en enkele samengestelde bewerkingen. Hij legt er de nadruk op, dat men voor de in afzonderlijke beroepen veel voorkomende speciale be rekeningen zich wenden moet tot de er op betrekking hebbende vakliteratuur. Zelfs bij handelaren in rekenmachines ontbreekt het vaak aan de handigheid" om de machine zo economisch mogelijk te laten werken. Hetgeen in de verkoopfolders wordt verteld steekt wel heel pover af bij alles wat de Heer Harkink behandelt. In een bijlage zijn de uitkomsten der opgaven vermeld. 24

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 24