De nieuwgestelde regelen zullen kunnen vervallen, zodra een volledig kadaster van het toegevoegde gebied in gebruik zal zijn genomen en een eventueel overeenkomstig art. 28 van dit ont werp voorgeschreven aanmelding van zakelijke rechten haar be slag zal hebben gekregen. Voorzover enig voorschrift de overlegging van bepaalde ka dastrale bescheiden of de raadpleging van het kadastrale archief voorschrijft, zullen voor de correctiegebieden bijzondere voor schriften worden uitgevaardigd. Gedacht wordt hierbij aan art. 5 Hinderwet, art. 3 Onteigeningswet, art. 24 Rivierenwet, art. 20 Luchtvaartwet en aan vele andere wetsartikelen. Het rechtsverkeer in onroerend goed is vrijgelaten. In- en over schrijving kan dus in de Nederlandse openbare registers geschie den (art. 3 K.B. 29 September 1949 Stbl. J 449). Verkregen zakelijke rechten moeten door het Duitse recht be heerst blijven, totdat de Nederlandse wetgever deze toestand wijzigt. Een 17e eeuws militair landmeter In Annals of Science" beschrijft Dr. E. Weil een prachtig portret van de 17e eeuwse landmeter Andreas Albrecht. Het portret van 20 X 34 inch. bevindt zich in de bekende collectie van Cyril E. Kenney. Verschillende onderdelen, het jaar tal 1624, enkele instrumenten en een boek, getiteld ,,Perspectiva 1623" met een monogram van verscheidene A's maakten de iden tificatie mogelijk. Nu was het bekend, dat in Zuid-Duitsland om streeks 1600 vele astronomen, wiskundigen, landmeters en instru mentmakers werkten. Wij noemen Kepler, Faulhaber, Furttennach, Ritter en Weiper. Naast deze waren in het naburige Zwitserland Bürgi, Waser en Zubler ook schrijvers van boeken over „Perspectiva". Door een onderzoek in A. G. Kastner's ,,Geschichte der Mathe- matik" 1799 kwam in deel III, blz. 378 de naam Andreas Albrecht te voorschijn. Deze heeft in 1620 een boek uitgegeven, waarin een nieuw landmetersinstrument werd beschreven. Een uitgave van 1673 van dit boek ,,Eigentlicher Abriss und Beschreibung eines sehr nuetzlichen und nothwendigen Instruments zur Mechanica" bevindt zich in het Brits museum. De laatste afbeelding in dat werk toont zonder twijfel hetzelfde instrument als op ons portret voorkomt. Het bestaat uit een kompas met al(h)idade en een „ver tical graduated sector with a metal plummet". Voor een land meter, die te maken heeft met fortificaties zeker een zeer nuttig 27 2) Zie „Annals of Science" Oct. 15, 1948, blz. 44, Taylor and Francis Ltd, Red Lion Court, Fleetstreet, London Ec4, prijs 10 s. 4 d.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 27