Oud-Nederlandse Landmeters VI door P. S. TEELING. Opleidingsmogelijkheden voor landmeters in de 16e18e eeuw. De ouderen onder onze lezers weten wellicht nog, dat een jaar of veertig geleden geen sprake was van een rijkscursus voor de opleiding van landmeters. In die tijd genoot o.a. het Instituut- Poutsma, een particuliere onderwijsinstelling waar ook jongelui werden opgeleid voor het rijkslandmetersexamen, in landmeters kringen nog grote bekendheid. Enige honderden jaren vóórdien hadden onze voorouders keus uit méér van zulke instituten en men kan zelfs op goede gronden betogen, dat ons land in de 17e eeuw er op het gebied van het onderwijs in de landmeetkunde beter voorstond dan in het begin van de 20e eeuw het geval was. Dit laatste komt al tot uitdrukking in een opmerkenswaardige passage uit de Resolutie der Curatoren van de Leidse Univer siteit van 5 November 1646. Daar verschijnt Francois van Schooten den jonge, Nederduyts Professor Matheseos, in de ver gadering van het Hogeschoolbestuur en weidt breedvoerig uit over de omstandigheid, dat weleer de personen, trachtende landt- meters te werden bij den Professoren Mathematum in de Univer- siteyt alhier," aan de Leidse Hogeschool hun eindexamen deden, „gelijck in andere provinciën bij den Professoren van den Aca- „demiën aldaar mede geschiet 96 En al kunnen we dit niet, op een hoge uitzondering na, con troleren, er blijkt toch zonneklaar uit, dat in het midden van de 17e eeuw nog altijd een belangrijk getal landmeters op de Hol landse en andere Universiteiten afstudeerde. Niet alleen de Hogescholen hadden belangstelling voor de op leiding van landmeetkundigen, ook particuliere scholen bemoeiden zich met hen. Wortels liggen in 16e eeuw. De wortels van deze ,,school"-opleiding liggen, voor zover we kunnen nagaan, al in de 16e eeuw. Wijlen de Heer R. D. Baart de la Faille, wiens belangstelling ten zeerste uitging naar het werk van oud-nederlandse landmeters, was van gevoelen dat al in 1508 sprake was van een landmetersschool in Haarlem, „...er moeten centra hebben bestaan van doorlopende werkzaamheid van landmeters en kaartmakers, wellicht beter gezegd Scholen..." 2 96Molhuijsen 77) t.a.p. blz. 307.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 2