Voorts werd een aanvang gemaakt met de inmeting van de nieuwe bouwblokken in Marknesse en Emmeloord, waarvoor nieuwe plans op schaal 1 a 1000 moeten worden aangelegd. Voor de vestiging van middenstands- en industriële bedrijven en voor uitgifte van terreinen voor particuliere woningbouw wer den uitzettingen en kaarteringen verricht. De Dienst tekende 106 zaaiplankaartjes, 54 pachtaktekaartjes, erfsituaties en situaties- jachtpercelen, benevens overzichtskaarten. Ten behoeve van de cultuurtechnische afdeling werden 100 kavels ingemeten en 350 kavelkaarten afgeleverd, benevens vele gewassenkaarten, vorderingenkaarten en grafieken. Voor het infiltratieplan (toelating van het water in de onder grondse toevoerkanalen) en de klinkbepaling werden waterpassin gen verricht en hoogtekaarten gemaakt. Van de totale oppervlakte van de N.O.-polder van 48000 ha is ongeveer 4.000 ha niet voor landbouwkundige doeleinden be stemd (dijken, dorpen, wegen en kanalen). In 1948 is 8650 ha toegevoegd aan het reeds ontgonnen oppervlak, zodat dit thans 37000 ha bedraagt. De resterende 7000 ha komen dit jaar ge reed, zodat dan de gehele polder in cultuur is gebracht. Behalve de hoofdplaats Emmeloord zal men 10 dorpen stichten. Van deze zijn alleen Marknesse, Kraggenburg en Ens in aanbouw. Het interessante geschriftje is verlucht met verscheidene goede foto's op kunstdrukpapier en overzichtskaarten van het polderplan. Het is uitgegeven door het Ministerie van Verkeer en Water staat. De prijs is 1,Bestellingen kunnen geschieden via de postkantoren of rechtstreeks aan het Staatsdrukkerij- en uitgeverij bedrijf te 's-Gravenhage. NIEUWE AANVRAGEN EN STEMMINGEN RUILVERKAVELING. Nog steeds komen nieuwe aanvragen om Ruilverkaveling bin nen. Sedert onze laatste opgave zijn het weer ruim 15000 ha, n.l. in Zeeland 1420 ha onder de gemeenten Westdorpe, Zaam- slag en Zuiddorpe, 1050 ha onder Ellemeet, Haamstede, Noord- welle, Renesse en Serooskerke; in Z.-Holland 330 ha onder Alke made en Woubrugge en 770 ha onder Giessen-Nieuwkerk; in Gelderland twee zeer belangrijke, n.l. één van het waterschap van de Oude-IJssel van gronden onder de gemeenten Bergh, Gendrin- gen en Wisch ter grootte van 7470 ha en één van de Stichting tot bevordering van de welvaart in de West-Betuwe te Gelder- malsen van een complex gronden, gelegen onder Beesd, Buur- malsen en Culemborg met een oppervlakte van ruim 4300 ha en 1440 ha onder de gemeente Hummelo en Keppel; in N.-Brabant 32

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 32