Het Verbond van Kadasterpersoneel wijt dit voor een belang rijk deel aan het gebrek aan voorbereiding voor het kadastraal tekenen, waardoor de tijdelijken, die vaak enige jaren dienst had den, zelfs niet op voorrang boven buitenstaanders of jongere tij delijken konden bogen. Wel had de Administratie met een vrij gevig gebaar de landmeters-office-oversten gelast deze examinandi op de hoogte te brengenin verloren ogenblikkenmaar het bleef daardoor voornamelijk bij theoretisch onderricht. Bijna nergens werd een degelijke opleidingscursus ingericht. Toch heeft bovengenoemd Verbond daarop meermalen aan gedrongen. In de Memorie van Antwoord van het Ministerie van Binnen landse Zaken wordt aan het slot opgemerkt, dat binnenkort de inwerkingtreding van het Plaatsingsbesluit 1946 tegemoet mag worden gezien, waardoor wordt bereikt, dat alle vacatures en plaatsingen in de Rijksdienst worden medegedeeld aan de Cen trale Personeelsdienst. EXAMENS LANDMEETTECHNICUS, LANDMEETKUN DIG REKENAAR EN LANDMEETKUNDIG TEKENAAR, DIPLOMA S N.L.F. 1950. De Nederlandse Landmeetkundige Federatie maakt bekend, dat dit jaar examens zullen worden afgenomen voor landmeettechnicus, landmeetk. rekenaar en landmeetk. tekenaar. Examenopgaven met de korte verslagen van de examens 1943, 1944, 1946, 1947, 1948 en 1949 Landmeettechnicus en examen landmeetk. rekenaar 1949 met kort verslag zijn tegen betaling van 1,per examen verkrijgbaar bij de secretaris van de examen commissie, de Heer C. W. Moor, Haagweg 166a, Rijswijk (Z.H.). Hieronder volgen de examenprogramma's. 1. Landmeettechnicus. Kaarttekenen. Het aanbrengen van een ruitennet. Het kaar teren met behulp van passer en transversaalschaal van een meting tussen gegeven vaste punten. Het kleuren, in inkt zetten en be schrijven in blok- en draadschrift. Kopiëren, raderen en bijwerken. Het construeren van profielen. Oppervlakteberekening. De berekening uit meetgetallen (ken nis van de meetkundige eigenschappen van gelijkvormigheid, van de oppervlakte van een driehoek, vierhoek, cirkel, cirkelsector en cirkelsegment en van de verhouding van oppervlakten; grootte berekening uit coördinaten). Berekening volgens de halfgrafische methode voor langgerekte percelen. Grafische oppervlaktebepaling (uitpassen, transformeren, harpplanimeter, planimeter). Landmeten en waterpassen. De beginselen van de theorie be- 34

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 34