Kopiëren, raderen en bijwerken van kaarten. Calqueren op alle transpaarnte materialen: calqueerlinnen, koda- trace, film enz. Inkten, kleuren, beschrijven en opwerken van verschillende soorten kaarten, waarbij enige kennis van dit onderdeel der karto- grafie moet blijken. Kennis van de normaalbladen nrs. N 115, N 381, N 446, N 447, N 448 van de Hoofdcommissie voor Nor malisatie. Construeren van lengte- en dwarsprofielen uit waterpassingen. Het aanbrengen van hoogtelijnen op een kaart. Oppervlakteberekening. Alle voorkomende oppervlakteberekeningen volgens de nume- rische, de grafisch-numerische en de grafische methoden. Landmeetkundige berekeningen. Berekening van coördinaten uit richting en afstand, van eenvou dige veelhoeken, meetpunten, punten die met loodlijnen zijn aan gemeten en snijpunten van rechten. Berekening van overgangen. Berekening van cirkelbogen. De berekeningen moeten worden uit gevoerd met behulp van een zelf mede te brengen centesimale goniometrische logarithmentafel met 5 of 6 decimalen. Mondeling. Enig inzicht in Landmeten en Waterpassen voor zover het be trekking heeft op bovengenoemde onderwerpen, maar met weg lating van alle theorie over vereffeningen en middelbare fouten. Enige kennis van het Kadaster. Doel van het Kadaster, gebruik van het archief en wijze van bijhouden. Het kunnen lezen van bouwkundige en waterbouwkundige tekeningen. Enige kennis van reproductiemthoden. Voor nadere bijzonderheden (examenrooster, examengeld en de tijdstippen) wende men zich tot bovengenoemd Secretariaat. Op een druk bezochte tweedaagse conferentie van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond, welke uitsluitend gewijd was aan grond- en pachtzaken heeft de Heer Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer, tal van actuele pachtvraagstukken aan gesneden. Prof. dr. C. H. Edelman, verbonden aan de Landbouwhoge school te Wageningen, hield in een rede over Sociale en econo mische bodemkunde" een hartstochtelijk pleidooi voor een juist en efficient gebruik van de in ons land aanwezige goede grond. Met deze grond winnen wij kostbare deviezen en daarom moet het scherp worden afgekeurd, wanneer prima grond gebruikt wordt voor stadsuitbreiding, aldus Prof. Edelman. 37

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 37