hiertoe trouwens ten zeerste bij. Maurits had bij de legertros drin gend landmeters nodig, op het gebied van inpoldering en in dijking (belegging van overtollig kapitaal uit de bloeiende han del) ontwikkelden de Hollanders een grote bedrijvigheid, waarbij landmeters niet konden worden ontbeerd; de geestelijke instelling van de 17e eeuwse voorouders t.a.v. de wiskunde, de zeer grote populariteit ervan bij alle lagen der bevolking en de belangrijke toen ter tijde bereikte practische resultaten vooral droegen het hunne bij tot de verbreiding van het onderwijs in het landmeten. De coördjinaten-wiskunde (gevonden in 1382 door de monnik Oresme) wordt in ons taalgebied het eerst toegepast door Simon Stevin, de Griekse wiskunde werd eerst tegen het begin van de Gouden Eeuw in het origineel bekend en spoedig vanuit de Franse en Duitse bewerkingen in het Nederlands vertaald. 100 Van grote invloed. Deze vertalingen waren van grote invloed op het wetenschap pelijk peil van de landmeters uit het begin van de 17e eeuw. Jan Pieterszn. Dou, landmeter, wijnroeier en notaris van Leiden getuigde hiervan al in z'n eerste uitgave van de ,,Ses eerste boucken Euclidis", in 1607 te Leiden gedrukt. Willem Holtzman, professor in het Grieks aan de Heidelbergse Universiteit had in 1562 de terste zes boeken van Euclides in het Hoogduits ver taald, waarmee hij (zoals Dou zegt) niet alleen zijn eigen land genoten een bijzondere dienst bewees, doch ook mijselven, also ,,ick vóór twaalf jaren" (d.i. in 1595) daerdeur tot een goet fon- ,,dament in de geometrie zij gebracht geworden." Hoezeer de Nederlandse vertaling van de eerste zes boeken van Euclides door Dou, in een bestaande behoefte voorzag, blijkt wel overduidelijk uit het aantal herdrukken: Leiden 1607, Am sterdam 1616, 1627, Rotterdam 1632, 1647, Utrecht 1647, Rot terdam 1681, Amsterdam 1701, 1702. 101Een behoefte intussen, waaraan de enorme populariteit der wiskunde niet vreemd was. 102) Meetkundige vraagstukken aan de kerk „aangeslagen". Hiervóór werd al opgemerkt dat de verbreiding van het land meetkundig onderwijs werd bevorderd door de populariteit welke de wiskunde in brede bevolkingslagen genoot. Een staaltje hier van is wel, dat wiskundige problemen in het publiek aan de orde werden gesteld: men sloeg het vraagstuk aan op de kerkdeur. 4 10°) Prof. Dr. H. A. Enno van GelderRatio Artis Perditrix, Jaarb. Mij. der Ned. Letterkunde 19351936, Leiden 1936 blz. 70; zie ook noot 101). 101W. Verburgt. Het leven van Jan Pietersz Dou als burger, landmeter, wijnroeier en notaris van Leiden; Leidsch Jaarboekje 19331934, blz. 23 en 48. 10'2) aan Dou zullen we later een afzonderlijk artikel wijden. (Red.).

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 4