Stampioen noch te Leiden, noch te Breda landmeetkundeprof* Men ziet al, dat ook de groten onder de wiskundeleraren (meestal landmeters) de strijd niet schuwden. Niet zonder ge vaar, naar we straks zullen zien. Zö was onze Stampioen als jong wiskundige ai in conflict geweest met Descartes over een meet kundig vraagstuk. lNa de verschijning van de Discours de la Memode van Uartesius stelde btampioen opnieuw een proDleem op, dat hij puoiiceerae onaer de schuilnaam Johan Jbapcista Antverpensis, ,,alie bataafsche fngenieurs" uitnodigend, dit vraag stuk op te lossen. Jacob a YVaessenaer, landmeter te Utrecht en een van Descartes' leerlingen, vond met hulp van zijn leermeester de op lossing en stuurde deze in. Stampioen aanvaardde die niet en publiceerde later z'n eigen oplossing als de enig juiste. Toen Stampioen's wiskundeboek „Nieuwe Stel-regel" verscheen, trad Waessenaer met z'n „Aenmerckingen op de Nieuwe Stel-regel" tegen de Rotterdamse landmeter in het strijdperk. Deze laatste daagde zijn tegenstander in drie Dagh-vaerd-brieven uit, de juist heid van hun beider gedachten door een deskundige commissie te doen onderzoeken. Wie verloor, moest de kolossale som van 600 gulden aan de Leidse armen geven. Waessenaer nam het duel aan en heel Holland keek niet alleen toè, maar nam ook deel aan het twistgeschrijf dat op hoge toon gevoerd werd. Waessenaer die spoedig eigenlijk maar als stroman van Descartes fun geerdewerd na maanden oponthoud door de ,,jury" (waarin de professor in de landmeetkunde Van Schooten Sr. zitting had) tot overwinnaar verklaard, en Stampioen moest 600,aan het Leidse pesthuis afstaan. 106 Voor Stampioen had dit muisje nog een staartje. Toen prof. Van Schooten Sr. in eind 1645 stierf (zie ook Oud-Nederlandse landmeters V) behoorde Stampioen tot de candidaten voor de vervulling van de ontstane vacature van professor in het land meten aan de Leidse academie. Opnieuw stond hij tegenover Descartes, die nu optrad voor zijn meest-geliefde leerling Van Schooten Jr. En al werd in Den Haag door machtige relaties uit de omgeving van Frederik Hendrik voor Stampioen gewerkt, in Leiden was men de kwestie met Waessenaer en Descartes nog niet vergeten en na heel langdurig beraad werd Van Schooten Jr. benoemd. Dit geschiedde op 8 Februari 1646. Stampioen kon vermoedelijk zijn nederlaag niet verkroppen, want 5 November 1646 reeds klaagde professor Frangois van Schooten den jonge in de Curatorenvergadering dat „eenen ge- naemt Jan Jansz Stampioen, mathematicus in 's-Gravenhage" aan 6 1()0) W. Ploeg, Constantijn Huygens en de natuurwetenschappen, Leids acad. proefschrift, R'dam 1934, blz. 61 e.v. Dr. HA. Enno van Gelder 100t.a.p. blz. 72.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 6