Universiteit. In heel de rijstebrijberg van stukken aangaande deze Hogeschool vond ik geen geschrift, dat duidt op de vorming van landmeetkundigen. Het onderzoek aldaar door Hoeffer114) had trouwens hetzelfde negatieve resultaat t.a.v. het onderwijs in de versterkingskunst. Wèl is hiervan sprake te Deventerwaar op de Illustre School tussen 1688 en 1727 vermoedelijk door Simon Tyssot de Patot les werd gegeven in geometrie, arithmetica en fortificatie. Mis schien zijn in die tijd ook landmeters onder het gehoor van deze professor geweest. 115 Vermoedelijk is gedurende enige tijd vóór de komst der Fransen omstreeks 1672 op de Nijmeegse hogeschool onderwijs gegeven aan landmeters en vestingbouwers, doch van enige werk zaamheid te dien aanzien op de Harderwijker Universiteit is mij niets gebleken. 116) Friesland» Van verreweg de grootste betekenis voor de continuïteit van het schoolonderwijs in de landmeetkunde is wel de Franeker Uni versiteit geweest. In het Rijksarchief te Leeuwarden bevindt zich een lange lijst van Friese landmeters en wijnroeiers uit de jaren 16161763, die getuigenis aflegt van de belangrijkheid, voor de landmeterij, van de Franeker Academie. Hopelijk vindt schrijver dezes of een ander eens gelegenheid, via bronnenstudie van al het vele materiaal over het leven en werken van Friese land meters en al de acta van de Franeker Hogeschool te komen tot de beschrijving van de geschiedenis der landmetersopleiding aldaar. Tot dan zullen we het moeten stellen met de verspreide gegevens, intussen uitqebreid genoeg voor een afzonderlijke studie. Ik geloof niet, dat elders in ons land zulke grote aantallen landmeters afstudeerden dan juist in Franeker. Tussen 1684 en 1707 b.v. legden 40 leerlingen van prof. Fullenius examen af en verkregen het diploma van landmeter, wijnroeier, pegelaar of ingenieur in de vestingbouwkunst Toen het onderwijs in de land meetkunde op andere scholen al lang een roemloos einde had gevonden, werden in Franeker nog geregeld landmeters gevormd. Tussen 1747 en 1757 werden nog negen landmeters- en ingenieurs diploma's uitgereikt en Ypey kreeg nog in 1754 de titel van pro fessor in de vestingbouwkunde, een vak waarbij landmeten nauw betrokken was. De sinterklaasrijm, gemaakt ter gelegenheid van 9 114) F. A. Hoeffer, Mededeelingen omtrent het onderwijl in de versterkings kunst aan onze Hooge en Illustre Scholen, Bijdragen voor Vaderl. Geschied, en Oudheidkunde, 6e reeks 7e deel. 's-Haqe 1928, blz. 230. 115) Zie C. v. Sleen, De Illustre School te Deventer 16301878, Deventer 1916. 116) ProfH. Bouman, Geschiedenis van de voormalige Geldersche Hoone- school en hare Hoogleeraren, dl I Utrecht 1844. blz. 226, dl. II Utrecht 1847, blz. 59.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 9