waarvan latere documenten ons leren, hoe een en ander function- neerde, bestonden dus zelfs reeds onder de Ille Dynastie. Waar schijnlijk klimt de ouderdom van kadastrering voor verschillende doeleinden op tot de Ie Dynastie, aangezien de veelgenoemde steen van Palermo ll5) wijst op een onder de regering van de vijfde koning van de Ie Dynastie plaatsgrijpende telling of beschrijving van alle personen in de nomes van het Westen, het Noorden en het Oosten. 14 De beschrijvingen of tellingen, waarover het gaat onder Neterisnou, betreffen dus nog de bevolking, maar onder de derde koning van de He Dynastie weten wij dat ze tevens inhouden de beschrijving van ,,het goud en de velden." 1516) Bij het begin van de 19e Dynastie (1580 v. Chr.) waren er in het z.g. Nieuwe Rijk reeds overvloedig veel papyri. Na de verovering van Mageddo in 1483 v. Chr. (de eerste stad die Thoutmes III nodig had voor zijn invasie in Kanaan) werden alle velden van de stad door de controleurs des konings gemeten voor het schatten van de oogst. Egypte haalde daar 207000 schepel koren voor de koninklijke magazijnen. De overblijfselen uit het oude Egypte en uit de omringende landen zijn zeer talrijk. Uit het Babylonische Nineve kennen we meer dan 12000 kleitafeltjes uit het paleis van Assurbanipal, (668 626 v. Chr.); de Egyptische en Ptolemeische perioden kenden reeds de voorzorg, om twee akte-exemplaren van een transactie op verschillende plaatsen op te bergen. Een voorbeeld van deze zorg ziet men o.m. in Rubensohn, Elephantine Papyri 1907, blz. 8. Er valt veel te leren uit de Elamitisch-Semitische contracten, ge publiceerd door P. Vincent Scheil (Mém. IV). Het rechtskundige en het sociale leven van het oude Egypte kan men vrij goed reconstrueren uit de verscheidene resten. De papyri en de stenen met inscripties vullen de kennis nog steeds aan. De documenten over het Babylonische recht vinden we in de wettenverzameling van de 6e koning der le Dynastie, Hammoerabi, (een groot aantal akten, behorende tot de periode 20001700 v. Chr. en een groep uit de neo-Babylonische tijd (625538 v. Chr., eigenlijk tot 100 v. Chr.). Deze akten, grotendeels ontdekt in de ruïnen van de voornaam ste steden van Mesopotamië, waren geschreven op tabletten van gedroogde klei of op klei, gebakken in de oven; 1414 stuks er van 50 14Jacques Pirenne, Histoire des institutions et du droit privé de I'ancienne Égypte, deel I ,,Des origines a la fin de la IVe Dyn.", Bruxelles 1932, blz. 163 e.v. en deel II ,,La Ve Dynastie" Bruxelles 1934. 15J. H. Braested, Ancient Records, deel I. blz. 137. 10G. Dykmans, Histoire économique et sociale de l'Ancienne Égypte, deel II, blz. 46 (Paris, 1936).

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 10