nodig. Evenzo is het met de beroemde stéles van El-Amarna (voor de tekst leze men blz. 390 van Braested, Ancient Records), door Amenophis IV opgericht op de grens van het domein in zijn hoofdstad en gereserveerd voor zijn god Aton. Er staan geen aanroepingen op aan goden, noch wordt hulp ingeroepen tegen verstoorders. De overige bekende stèles-limites klimmen op tot Xlle en XVIIIe Dyn. (2100 en 1580 v. Chr.). Zij bevatten slechts de naam van de eigenaar, plaatsbeschrijvende inlichtingen en de aanduiding, dat het stuk afkomstig is van een koninklijke gift. De voorzienigheid wordt ook hier niet aangeroepen, om de eigen dom te bewaren.2»1). Als het domein een zekere uitgestrektheid had, werd op de grensstenen steeds (over en weer) naar de naburige stenen ver wezen. Dat was nog de beste manier, om het geheel van de begrenzing in stand te houden. (Wordt vervolgd). Vereenvoudiging bij de Ruilverkavelingsdiensf? door J. D. DE RIDDER. Dat de Ruilverkavelingsdienst de laatste jaren geweldig is uit gebreid weet een ieder, die met deze dienst in aanraking komt. Die uitbreiding komt tot uitdrukking, niet alleen in het aantal aanvragen voor ruilverkaveling, doch ook in het aantal kantoren, met daaraan verbonden personeel. Met deze vermeerdering der aanvragen schijnt ook de opper vlakte der „blokken" mee te groeien en wie zou durven voor spellen, dat ze de 10.000 ha nog niet eens te boven zullen gaan? Ook heeft de practijk geleerd, dat aan een z.g. „kleine" ver kaveling de totale werkzaamheden beter zijn te overzien en de moeilijkheden over het algemeen minder zijn dan bij de grote", waarbij men met meer factoren rekening zal moeten houden. Dit zal de tijdsduur eerder verlengen dan verkorten, mede ook door de grotere hoeveelheid te verwerken materiaal, kaarten en registers. Dat een dienst, dus ook de Rv.k.dienst, streeft naar een zo mo gelijk snellere afdoening der werkzaamheden, ligt voor de hand, doch dan dienen daarvoor ook mogelijkheden aanwezig te zijn. Als men bij een Rijksdienst gaat spreken over een mogelijke ver eenvoudiging, klinkt dat nogal eigenaardig, daar deze diensten meestal zo in het keurslijf van voorschriften zijn geregen, dat er van een vereenvoudiging geen sprake kan zijn zonder die voor schriften geweld aan te doen of daarmede in conflict te komen. Wij denken hierbij ook aan de oudere broer van de Rv.dienst, 54 21Henri Sottas, La préservation de la propriété funéraire dans I'ancienne Égypt (Librairie ancienne Honoré Champion, Paris, 1913).

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 14