de Kadastrale (Bijhoudings) Dienst met zijn I.K. (Instructie Kadaster). Zo'n instructie is bij de Rv.dienst nog onbekend; zij zou ook lastiger kunnen worden samengesteld omdat uniformiteit bij de Rv.dienst niet strikt door te voeren is. Wel kent men hier de Handleiding". De reden hiervan moet worden gezocht in het verschil tussen de „blokken" wat betreft ligging (hoog, laag, vlak, heuvelachtig). Ook de aard der gronden spreekt een woord mee (esgronden, polders, boomgaardgebieden) Voor elk blok wordt voor het buitenwerk de meest practische methode gezocht en zo mogelijk in toepassing gebracht. Daardoor wordt dus in onderdelen op het ene kantoor een andere werkwijze toegepast dan op het andere. Ook de onder vinding, die men heeft opgedaan, en de opleiding die men heeft genoten, beïnvloed de ontwikkeling van de werkprocedure. Een uitwisseling vati werkmethoden zou dan ook zeer aan te bevelen zijn. Dit zou zeker zijn nut afwerpen. De hier ontwikkelde vereenvoudigingen zullen dus op een ander kantoor mogelijk als „oude kost" worden genuttigd; een reden te meer om met zulke progressief denkende vakgenoten door middel van publicaties contact te zoeken. Laten wij nu eerst de bureaudienst bezien. Ie. de Naamlijst. Tegenwoordig is dit een register, dat reeds bij de stemming werd gebruikt als stemmingslijst (nog eerder werd een naamlijst geschreven) (R 2). Het bezwaar van een register is, dat bij eventuële aanvullingen te weinig ruimte tussen de namen is gelaten en men dan op alle mogelijke manieren moet gaan verwijzen. (Vooral bij grote ver kavelingen, welke 5 jaren en langer duren komt dit veel voor). Men kan met meer effect de z.g. stemmingskaarten als naam lijst inrichten. Hierbij kunnen voor nieuwe namen ook nieuwe kaarten worden tussen gestoken en de vervallen exemplaren kunnen worden verwijderd, eventueel verzameld, achter de laatste in gebruik zijnde kaart. De namen van pachters en hypotheek houders kunnen worden tussengevoegd met b.v. een gekleurde hoek aan de kaart, evenals de eigenaren, tevens verpachters met een ander kenteken. Dat men met een kaartsysteem meer ruimte nodig heeft dan met een register wordt misschien als een nadeel gevoeld, doch dit zal niet opwegen tegen het voordeel van de ruimte in het systeem zelve, waarin men jarenlang namen toe kan voegen of verwijde ren, zonder dat het onoverzichtelijk wordt. 2e Register 1 (kadastrale hulp)legger Dit register ontstaat door overschrijving uit de kadastrale extracten, verstrekt door C.C.D., waarbij de grootte en de waarde 55

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 15