der percelen onder elkaar worden vermeld en daarachter in de verschillende kolommen, de grootte en de waarde (ook onder elkaar) per klasse en eventueel toeslag en aftrek. Bij de samenstelling bleek het aantal kolommen voor een schat tingswaarde dikwijls onvoldoende te zijn en moest een bladzijde worden aangeplakt om het vereiste aantal te verkrijgen. Om tot een totaal per artikel te komen, werd horizontaal dus per perceel, en verticaal dus per klasse, geteld en deze weer verticaal en horizontaal getotaliseerd met als eindresultaat het bedrag per artikel. Voor controle kunnen de grootten der klassen met die waarde worden vermenigvuldigd. Aldus krijgt men een sluitend geheel, practisch zonder fouten, doch ten koste van veel werkuren. Bij het samenstellen van een R 1 als register van 100 artikelen, werden bij de grote eigenaren" één of meer blanco bladen toege voegd voor eventuele wijzigingen, die in de loop van de jaren plaats kunnen vinden. Dat zo n register een aanzienlijke dikte krijgt is niet te voorkomen. In een nieuw te ontwerpen form. R 1 kunnen verschillende ver beteringen worden aangebracht. Een voorbeeld gaat hier bij. Hieruit blijkt duidelijk dat meer dan het dubbele aantal percelen op een bladzijde verwerkt kan worden en dat de bewerking aan zienlijk is vereenvoudigd (zie R 4). Tevens kan dit register later dienst doen als R 8. Het schrijven van dat register (R 8) kan aldus worden uitgespaard. Dat men bij de toedeling met meer registers moet werken, (thans gebruikt men alleen Reg 8) zal op het eerste gezicht be zwaren opleveren, doch hoe dikwijls komt het niet voor, dat men bij het toedelen toch R 1 nodig heeft om de oude inbreng te raad plegen. (wij bepalen ons dus bij het nagaan van de ligging der oude percelen.) Dit laatste kan worden voorkomen. In de practijk blijkt het systeem R 1 en R 8 gecombineerd voordelen op te leveren, welke niet onaanzienlijk zijn, dit te meer, omdat het R 1 wat de opzet van de kolommen betreft aanmerkelijk aan ruimte wint. De volgorde der kolommen kan als volgt worden ontworpen: (1) blad, letter en no. der ruit, (2) verwijzing naar ,R 4 (3) sectie, (4) no. van het perceel, (5) grootte, (6) waarde. De volgende kolommen kunnen benut worden voor de verschil lende klassen, de laatsten voor de overboeking. De kolommen voor overboeking kunnen ook direct na kolom 5 komen; zodat het overzicht zeker duidelijk zal zijn. Het totaal aantal kolommen voor de klassen zal dan ruim 40 zijn, tegen een aantal van 16 in het oude formulier R 1. Op deze manier kan bijna steeds elke klasse zijn vaste kolom krijgen; het voordeel hiervan is, dat de waarde van de klasse boven elke kolom in één serie kan worden gestempeld, met weg- 57

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 17