direct bij de samenstelling behoeven te geschieden, hetgeen bij het tegenwoordige R 1 wel noodzakelijk is. waarbij men de risico loopt, dat men toch nog te-zuinig is geweest. De practijk op de hypotheekkantoren geeft het vertrouwen, dat men niet huiverig behoeft te zijn, om losbladige registers aan te schaffen. 3e Register 4. Dat R 4 in zeer nauw verband staat met R 1, springt nog meer in het oog, als het niet uitsluitend een register wordt voor de berekening der grootte, doch ook van de waarde der klasse met toeslag en aftrek. De kolom klasse" kan verschoven worden meer naar het midden van het formulier, achter de kolom factoren". De kolom gedeeltenzou kunnen vervallen, waardoor er iets meer ruimte komt voor de kolom .factoren". Die grotere ruimte is in verschillende gevallen zeer nodig. De kolom .totaal" (le) vermeldt de berekende grootte en de kolom ,,in klasse", welke dan een kolom te veel heeft, wordt benut voor de vastgestelde grootte met daaronder het totaal per perceel of element. In de laatste kolom totaal" wordt de waarde per klasse en het totaal ingeschreven. De klasse, waarin toeslag of aftrek voorkomen, kunnen afzonderlijk vermeld worden (b.v. 1900200 wel als zo danig opnemen, doch berekenen als 1700. Dit kan dus zonder meer worden overgenomen in R 1. De controle op R 4 kan geheel per werkplan I of II toegepast worden, door de totaalwaarde-telling van de percelen of elemen ten te vergelijken met de uitkomst, verkregen door de totaalopper vlakte per klasse met die waarde te vermenigvuldigen. In de practijk geeft dit geen bezwaar. Bij de berekening der R 4 voor elementen moeten de factoren zeer overzichtelijk zijn, omdat dit veel gemak geeft bij de waarde- berekening der nieuwe kavels. De samenstelling van het R 6 kan geheel vervallen en 2 kan rechtstreeks geschieden met behulp van R 4. Het verdient aanbeveling, om de waarde steeds in rode inkt te vermelden. In de practijk is deze methode reeds toegepast en met gunstig resultaat. 4e. Toedelingsregister R 12» De aanbevolen verbetering betreft hier alleen een aanvulling met één kolom, waarin tegenover het kavelnummer het kadastrale perceelnummer wordt vermeld. De proef is genomen, R 12 in drievoud op de schrijfmachine te vervaardigen; één doorslag wordt verstrekt aan de eigenaar der nieuwe kavels, onder restrictie dat de lijst nog kleine wijzi gingen kan ondergaan. De uitreiking kan bij de ter-visie-legging van de nieuwe kavels geschieden. 59

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 19