5e. De schattingsveldkaarten. Deze kaarten werden vervaardigd op stevig transparant papier als kopie van de veldplans of minuutplans en bijbladen. Thans wordt ook gewerkt met fotokopieën van de veldplans op vrij stevig papier; de schattingswaarden en meetgetallen worden direct te velde in inkt vermeld. Als pen is de ball-point-pen in gebruik. De schattingswaarde wordt aangebracht in rood, de meetgetallen stelt men in blauw. 6e. Werkplans L De werkplans I zijn, evenals de schattingsveldkaarten, foto kopieën en geven dus dezelfde besparing. De schattingswaarde wordt in blauw vermeld; de practijk heeft geleerd, dat de groene kleur welke vroeger werd gebruikt, spoe dig gaat verbleken. Dit is ook de beste kleur voor werkplan II. Schrijver dezes is er zich van bewust, dat hij dit onderwerp nog niet volledig heeft behandeld. Hij meende echter, er goed aan te doen, dergelijke vereenvoudigingsgedachten in discussie te brengen. Als hij door het schrijven van deze regels ook anderen tot nadenken stemde, is dat zeker in het belang van onze Ruilverkavelingsdienst. Tot zover de schrijver. Wij vroegen het oordeel van de Heer J. H. v. d. Vrugt, die ons het volgende mededeelde; De ruilverkavelingsboekhouding zit goed en doeltreffend in elkaar. Ze vraagt echter zoveel tijd, dat reeds gedurende vele jaren de wens geuit wordt, door vereenvoudigingen te komen tot tijdsbesparing. Het is verheugend, dat collega De Ridder door inzending van een artikel over vereenvoudiging in de ruil verkavelingsadministratie en het verzoek, daarover het debat te openen, een daadwerkelijk begin maakt om na openbare discussie te komen met een voor iedereen aanvaardbaar ontwerp. De redactie verzocht mij het debat te openen, waaraan ik gaarne wil voldoen. Daarbij wil ik niet op alle onderdelen van het be toog van collega De Ridder ingaan, maar door het opperen van nog enkele mogelijkheden de stof waarover gedebateerd kan wor den nog uitbreiden. Het schrijven van het register R 8 is niet zo'n tijdrovend werk. Samenvoeging van artikelen en aandelen van artikelen gaat door gebruikmaking van het reg. R 1 minder gemakkelijk. Daarnaast worden de latere overboekingen (in het bijzonder de bijboeking van kadastrale percelen) bemoeilijkt wanneer het register reeds als R 8 in gebruik is. Wat denkt de schrijver over de volgende tussenvorm, die m.i. tevens een stap voorwaarts betekent op het geen hij voorstelt; Vellen R 8 papier, voorzien van gomrand, welke bevestigd worden onder het hoofd. Bij het inbinden van R 1 zou met deze te verwachten verdikking rekening kunnen wor- 60

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 20