den gehouden door 50 artikels per deel samen te voegen. Het voordeel van deze methode is tevens, dat tussentoestanden be waard kunnen blijven; komt men ruimte tekort, dan plakt men eenvoudig een nieuw vel op. Voor een vlotte projectie acht ik het reg. R 6 onmisbaar. Dat bij de nauwkeurige verdeling van de R 4 gebruik moet worden gemaakt is vanzelfsprekend, helaas gaat dit soms moeilijk door dat de berekening vaak te onoverzichtelijk geschiedt. Hieraan zou kunnen worden tegemoet gekomen door het voorschrift, elk on derdeel van een element" met hard potlood een nummertje te geven. Neen, R 6, dat bovendien een vlot overzicht geeft van de ligging der verschillende kwaliteiten grond, zou ik niet graag willen missen. In het door De Ridder ontworpen formulier R 1 zou ik ten slotte nog graag enige kleine wijzigingen aanbrengen. De kolom leggerartikel" zou ik verticaal willen uitbreiden. Voor samen voeging van artikels van verschillende gemeenten is het vakje reeds thans te klein; worden daarna artikels in dezelfde ge meente bijgevoegd, dan raken we nog meer in moeilijkheden. Bij het nieuwe formulier kan hiermede rekening worden gehouden. De Ridder handhaaft de kolom hypotheken" op hetzelfde for maat. Reeds plm. 20 jaar worden de hypotheken slechts aan geduid met hun nummer. Deze kolom kan derhalve belangrijk ver smald worden, waardoor we weer meer ruimte winnen voor de tenaamstelling van de pachters. Met belangstelling zie ook ik de reacties der lezers tegemoet. Boekbespreking I/Evolution du Cadastre Frangais depuis 1930 (uitgave van het Franse Ministerie van Financiën) Van de Heer Herbin, Hoofd van de kadastrale dienst te Parijs, ontvingen wij een op kunstdrukpapier uitgevoerd, geïllustreerd overzicht van de ontwikkeling van het Franse kadaster. Het overzicht is voor een groot deel ontleend aan een bij de Heren Herbin en Pébereau in bewerking zijnd boek over ons vak. Het geschiedkundige deel omvat de periode vóór 1940 met een korte samenvatting van de verschillende pogingen, ondernomen om te komen tot een goed sluitend geheel. Daarna volgt de wet telijke opdracht tot algehele vernieuwing (1930), de samensmel ting van de diverse diensten (1941) en vervolgens een schets van de onderdelen, zoals die worden georganiseerd in de nieuwe dienst. Afzonderlijk wordt besproken, welke diensten de kadastrale documentatie bewijst aan haar gebruikers, hoe deze documenten 61

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 21