meting van Frankrijk, uitgevoerd door het Institut Géographique National. De punten van de 3e of 4e orde zijn thans voor on geveer 1/3 van het territoir ontwikkeld. Waar deze netten niet ontwikkeld zijn, wordt volstaan met een locaal driehoeksnet, dat, met het oog op de latere verbinding aan het nieuwe, is ontworpen volgens het systeem Lambert (in gebruik bij het I.G.N.). Het zou natuurlijk beter zijn, alle kaarten te laten steunen op punten berekend in het nieuwe systeem, maar dat zou een ononthoud van vele jaren geven. Trouwens, met betrekkelijk eenvoudige transformaties bereikt men later het gewenste resultaat. De dichtheid van het puntennet is minimaal 5 per 100 ha, zodat ze minder dan 500 m van elkaar liggen. Ze zijn verzekerd door ingemetselde palen, welke rusten op een zuiltje van houtskool, aangestampt in een cylindervormig gat. Bij de opmeting van de gebouwde gedeelten is er rekening mee- gehouden, dat de kaarten op grotere schaal kunnen worden overgebracht. Waar dat mogelijk was, werd de photogrammetrie gebruikt. Natuurlijk ondervonden ook de Franse bewerkers de grote moeilijkheid, dat gekozen moest worden uit vele zaken, welke men op de plans zou kunnen voorstellen. Het stuk moest ge makkelijk leesbaar blijven, de nummering moest uitgevoerd kun nen worden, de bijhouding mocht door een veelheid van détails niet in gevaar komen. Aan de duidelijkheid is de artisticiteit opgeofferd. Onze plaats ruimte is helaas te beperkt, om meer bijzonderheden te geven over de bijhouding, de graad van nauwkeurigheid der berekenin gen, het opbergsysteem, over de stukken, welke publiek verkrijg baar zijn (b.v. kopieën van en uittreksels uit de meetschetsen) over het sedert 1936 ingevoerde ,,livret cadastral" en meer dergelijke. De reproductie-afdeling, thans een staatsinstelling, gevestigd te Saint-Germain-en-Laye (Seine-et-Oise) zag zich geplaatst voor de taak om 410.000 kopieën te vervaardigen van de primitieve plans, 60.000 wegenplans, 570.000 vernieuwde plans, de eerste in 3 series, de laatste in 5 exemplaren, totaal db 5 millioen afdrukken op formaat 105 X 75 cm. Voorwaar een respectabel werk! Van de vernieuwde plans worden 2 zincografieën vervaardigd (één voor de districtsbureaux van het Kadaster, één voor de gemeente secretarie). Het Centraal planbureau in de fabriek te Saint-Germain-en- Laye verzorgt de platen en clichés. Voor dit enorme archief zijn 35 zalen beschikbaar. Via deze goedbewaarde minuten kan men in gevallen van oorlogsverwoesting met weinig kosten een nieuwe collectie kaarten en documenten opbouwen. 68

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 28