Kadasters in da Oudheid I 42 door W. KOOPMANS. In het hiervolgende overzicht wordt een poging ondernomen, om de oudste gegevens betreffende de beoefening der landmeetkunde en de eerste kadasters in kort bestek en in leesbare vorm te pu bliceren. Natuurlijk moesten wij ons hier de beperking opleggen, die geboden wordt door de interesse van onze lezers» Het was moeilijk, zo niet onmogelijk, een geheel volledige bron nenstudie te laten voorafgaan aan de samenstelling van deze bij drage. Immers, verschillende documenten, boeken, foto's en museumstukken bevinden zich in het buitenland; de verkrijging van andere eist te veel tijd. Voor de kennisname van vele andere stukken zou hulp van vakgeleerden onontbeerlijk zijn geweest en bezoeken aan museums, te kostbaar voor een tijdschriftartikel, zeer gewenst. De vriendelijke hulp van Prof. Ir R. J. Forbes, Dr Maria Roosenboom en enkele andere in dit werk geïnteres seerden hebben het te bestuderen materiaal vlugger onder ons bereik gebracht. Teruggrijpen op oorspronkelijke stukken kon daardoor in vele gevallen worden beperkt. Na een algemeen overzicht van de bronnen zullen achtereen volgens de administratieve en technische gegevens omtrent de Egyptische, Romeinse en andere kadasters worden behandeld. Inleiding oudste bronnen. Omtrent de praehistorische phase van landen als Egypte, Baby- lonië en omringende gebieden is nog slechts een tip van de sluier opgelicht. De rol door de Hittieten eeuwenlang (16001100 v. Chr.) gespeeld is ons, door de vele opgravingen en andere ont dekkingen, voor een deel duidelijk geworden. Over de Kassieten zijn we al heel slecht geïnformeerd. Monumenten en geschriften ontbreken bijna geheel De historie van oud-Egypte, ook wel de bakermat van de meet kunde genoemd, is in vele dikke boeken beschreven op een wijze, alsof de auteur zelf in die verre tijd geleefd had. Ons vak wordt er echter zeer weinig in genoemd. Aan vorsers als Maspero, Moret, Champollion, Millin, Erman, Borchardt, Lepsius, Breasted, Sethe, Pirenne en zo vele anderen hebben wij voor deze studie wel zeer veel te danken. Zij hebben op een wijze, die eerbied afdwingt, het reeds lang vergeten tijd perk voor ons toegankelijk gemaakt. Met het zoeken naar archeo logische en andere documenten in China, India en verdere delen van Azië en Afrika is nog slechts hier en daar serieus een begin gemaakt. 1) Alcx. Moret, Histoire Ancienne, Ie partie, blz. 422, Paris 1929.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 2