Nemen we echter een gebied als N.O. Twente, dat ook gevaar loopt in de verkaveling betrokken te worden! Dit betekent niets minder dan een ramp! Elk ingrijpen hier kan alleen maar verlies opleveren. Wel zullen er zo hier en daar stukjes natuur van zeer bijzon dere aard door tijdig ingrijpen van diverse instanties, werkzaam op het gebied van natuur- en landschapsbescherming, gespaard blijven, maar meestal zijn deze terreintjes zo klein, dat ik sterk betwijfel of de oorspronkelijke flora en fauna zich daar op de duur kan handhaven. Ik denk b.v. aan een van nature zeer voch tig gebied, dat juist door zijn speciale bodemgesteldheid een ken merkende planten- en dierenwereld herbergt. Het gebied wordt opnieuw verkaveld, een klein gedeelte wordt gereserveerd als natuurmonument. De omliggende gronden moeten echter, zal de verkaveling werkelijk een verbetering zijn, een betere afwatering krijgen. Nu ligt het voor de hand, dat in het natuurreservaat het grondwaterpeil in dezelfde mate daalt en na verloop van tijd zal het terreintje zijn natuurlijke gesteldheid verloren hebben en over gaan naar een drogere met aangepaste planten- en dierengemeen- schappen, zodat het eigenlijke doel, het behoud van oorspronkelijk natuurbezit, is voorbijgestreefd. Zeker, ruilverkaveling is nuttig, noodzakelijk en onvermijdelijk; de bodemopbrengst moet in overeenstemming gebracht worden met de toenemende bevolking, wil men niet geheel van het buiten land afhankelijk zijn. Men zij echter ook niet blind voor de gevolgen van te ver door gevoerde verkavelingen en ontginningen! Verlies van recreatiegebied is evenals gebrek aan voedsel funest voor de volksgezondheid! Het behoud van de ons nog restende heiden en bossen is tevens, met het oog op bodemerosie, daarom van niet te schatten belang! Kopy voor het volgend nummer moet vóór 4 Mei in het bezit zijn van de Red. Voor lijncliché's en foto's plege men vooraf overleg. 84

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 44