1580 v. Chr. af) bezit reeds kon worden overgedragen bij testa ment of door verkoop, geheel alsof de huidige bezitter ook de werkelijke eigenaar was, terwijl toch uit vroegere perioden bekend is, dat de Koning eigenaar was van de grond. Uit fiscale over wegingen zouden alle landerijen en alle bezittingen van de Kroon met uitzondering van de tempelgoederen ingeschreven zijn in de belastingregisters van het Witte Huis", zoals men de schatkist toen nog steeds noemde. Omtrent rechtsgeschillen over grondbezit is bekend, dat een vertegenwoordiger van de Kamer van de Wesir, samen met een lager rechterlijk ambtenaar besliste. Althans in het Nieuwe Rijk (15801090 v. Chr.) werden de meeste zaken reeds volgens recht en wet behandeld. 8) Teneinde ons althans enigermate te oriënteren in de tijd, waarin wij ons hier wensen te verplaatsen, is het misschien nuttig een ruwe schets te geven van de opvolgende perioden in die Oosterse landen. De oorspronkelijke bewoners (tot 2000 v. Chr.) waren vooral de Egyptenaren. Zij vormden de Egyptische beschaving en voer den deze op. Reeds in de 4e Dynastie, uit welke tijd de Pyramiden van Gizeh stammen, bereikte de beschaving een grote hoogte. In Mesopotamië brachten de bergstammen met de Semitische groepen de Elamitische en Sumerisch-Akkadische beschaving. Zij kregen de rest van het Oosten onder hun invloed. De periode van nationale bloei viel 20001800 v. Chr. in de Xlle Dyn. Van 20001200 infiltreren de Hittieten, de Kassieten en de Hyksos in Mesopotamië en Egypte, domineren er totdat de Egyptenaren proberen een Keizerrijk te stichten. Onder de zeer langdurige regering van Ramses II in de 13e eeuw v. Chr. stond Egypte in volle rijpheid en evenwicht. Tussen 1200 en 600 v. Chr. zien we een migratie van de Nordischen de Hittieten op zij dringen. Er ontstaan kleine onafhankelijke koninkrijken (Phoenicië, Israël, Damascus). Deze beweging bereid in feite de militaire overheer sing van de Assyriërs voor (672 v. Chr.) Van 600 tot 332 v. Chr. worden Assyrië en Babylonië vernietigd als gevolg van nieuwe migraties van Meden en Perzen. De kleine koningen worden onderdrukt. Egypte wordt veroverd; de hele Oriënt wordt in één imperium gebracht. 7 De eerste Semitische stammen waren nomaden; de groepen leefden in patriarchaal verband. Ook de afstammelingen bleven in groepsverband (tribu) rond de vader de chef, de patriarch). In Egypte ontwikkelde zich de clan (le clan totémique) naar het centraal bestuur. 46 8) W. Spiegelberg, Studiën und Materalien zum Rechtswesen des Pharao- nenreiches der Dynastiën XVIIIXXI, Hannover 1892. 7) Zie

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 6