De wiskundige teksten, die ons uit Babylonië bewaard zijn ge bleven en die misschien een aanwijzing zouden kunnen geven omtrent eventuele beoefening van de landmeetkunde, zijn of tafels ter vergemakkelijking van de berekeningen of praktische oefenin gen, problemen. Over de laatste categorie schrijft F. Thureau- Daugin in „Textes mathématiques Babyloniens.9) Wij bezitten bijna geen aanduidingen omtrent plaats en ouderdom van deze documenten. Alleen de taal en het schrift wijzen naar de le Dynastie. Tot de tijd van de neo-Babylonische periode behoort geen enkele van deze. Tussen het einde van de Vie en de aanvang van de VUIe Dyn. 25402400 v. Chr.?) woedde er in Egypte een grote revo lutie10) 10a) 1G). Van de aanval op bureaux en voorraden wordt gezegd, dat er geen discipline meer bestaat, dat men de konink lijke kantoren plundert en de eigendomsbewijzen heeft gestolen, dat men om te vernietigen en te confisceren doordringt tot elke geheime plaats in de archieven van justitie, financiën en kadaster. Van de schrijvers van het kadaster deelt men mede, dat hun ge schriften (census-lists) zijn weggepakt en dat geen ambtenaar meer op zijn plaats is (de papyrus, uit de XVIIIe Dynastie, waar op deze bijzonderheden voorkomen, bevindt zich in het Leids museum) De meetkundige documenten, die ons uit het Chaldeeuws- Assyrische resten, hebben in het algemeen een zuiver praktisch karakter. Men kende reeds een compleet, maar ingewikkeld maten-systeem in de tijd tussen 30002000 v. Chr. Kadastrale documenten bestaan van het eerste Sumerische tijd perk af. Zelfs is er in het museum van Constantinopel een tablet (dat dateert uit de 2e Dynastie van Our (34003300 v. Chr.) waarop voorkomen terreinplans met lengten der zijden. Ten be hoeve van de opmeting is een onregelmatig veld verdeeld in rechthoekige driehoeken, rechthoeken en trapeziums. De opper vlaktetekeningen van de rechthoek, van het vierkant (als een bijzonder geval van de rechthoek) van de rechthoekige driehoek, van het trapezium, zijn correct uitgevoerd, zelfs die van de laat ste twee. 11 Uit het derde millenium kennen we de bladen van Tallo met verscheidene kadastrale stukken, waaronder kaarten met huizen en stadsdelen. Ook hier zijn de operaties correct uitgevoerd. Men 48 9) Uitg. Vooraziatisch-Egvptisch gezelschap Ex oriente lux dl. I, Leiden, E. J. Brill 1938. 10Alan H. Gardiner, The admonitions of an Egyptian sage 1909. (Leidse papyrus). 10a) J. H. Breasted, Development of religion and thought in Ancient Egypte, biz. 203. 11Abel Rey, La science oriëntale avant les Grecs, Paris, 1930.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 8