de ligging (sector, kanton van de schrijver, de aanhorigheden en, soms, het irrigatiekanaal). De oppervlakte wordt niet berekend met de landbouw-eenheidsmaat, de gan, maar met de gur van 300 qa 120 liter. Deze inhoudsmaat geeft aan de hoeveelheid koren om een gan bouwland vol te zaaien. Verscheidene zulke velden zijn er, groot en klein, zonder een andere verzekering van de oppervlakte (b.v. de nummers 4246, 49, 50, 58—60, 61—67). Ook leest men steeds de namen van partijen, (uit de handen van A...; B... heeft genomen; B... heeft gekocht...) de herkomst, (erfenis van...) de prijs, bijna altijd in zilver, soms in zilver en gerst of in granen en gereedschappen, de bevestiging van de ver kregen rechten door de koper, soms met de bijvoeging (no. 76) van: ,,De prijs is betaald; zijn hart is voldaan." Gewoonlijk volgen er daarna clausules als de volgende: de koper stelt vast dat het onroerende goed met geen enkele last bezwaard is, noch met het recht van wederinkoop door verkoper, noch met de toekenning van beloningen ten bate van een schuldeiser. De verkoper is verantwoordelijk in geval van terugeising door een derde, die zich eigenaar van de zaak noemt (revendicatie) en in geval van elke andere bestrijding (nos. 47, 1, 7, 8). Hij moet bewijzen, dat hij het goed op regelmatige wijze verkreeg. Het in bezit nemen geschiedde door het plaatsen van piketten (nos. 66, 1, 22), in Babylonië ook door het werpen van een stok op het in bezit genomene. Enkele nos (158, 10) vermelden de publicatie door de stem van een heraut. Onder de getuigen, in deze akten genoemd, staat aan het hoofd de zonnegod Samas en de god van Susa, Sasinak. Het stuk is bekrachtigd door een plechtige eed ,,bij het leven van de goden „Susinak en Sisme Karab. Overtreders boetten hun misdrijf door het afhakken van tong en handen en door het betalen van een bedrag in zilver, dikwijls weer gedekt door onroerend goed (nos 1, 2930, 61). De ver koper verklaart dat hij volkomen gezond is en wel bij zinnen (deze verklaring vindt men ook in vele andere akten uit die tijd). De clausule sluit elke bestrijding door de verkoper met betrekking tot oppervlakte en betaalde prijs uit. Het Egyptische Kadaster. Er waren dus vele sporen van kaarten, zelfs met ingeschreven maten; er was de sterke behoefte aan afpaling van de grenzen en in Babylonië was die gewoonte sterk ontwikkeld. De „kudur- rus", die men in het midden van de velden plaatste en waaraan men veel kunstzinnige zorg besteedde, getuigen er van. Men maakte de akten van overdracht van onroerend goed zorg vuldig op, men vervaardigde kopieën en vele rechtsregels werden in acht genomen. 94

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 10