Maar het bestaan van e^n goede afstening of afpaling, van akten e.d. sluit nog niet in het bestaan van algemene bodem- registers, kadasters dus, Déléage6), die van deze onderwerpen wel een zeer gewetensvolle en nauwkeurige studie maakte, meent dat zelfs de administratie van het Koninklijk Domein niet eens met behulp van een preciese kadastrering van de pacht- en leen goederen samenging. 2d) De Grieken kenden reeds een inkomstenbelasting. De aanslag voor deze berustte op de opgaven van de contribuabelen. Dit feit is vastgesteld tenminste voor Athene door Harpocration, volgens welke ,,demarkoi" aangifte moesten doen van hun grond/' 31 Maar we vinden niet, dat er een werkelijke telling af meting van deze landerijen plaatsvond, noch dat de Staat de aangiften verifiëerde. Bovendien is ons uit deze periode geen enkele aangifte bewaard gebleven. Wat de inscripties betreft, die wel als kadastrale worden voor gesteld, dit zijn heel eenvoudig óf akten van godsdienstige stich tingen32) óf huurcontracten. Het is begrijpelijk, dat de geschonken of verpachte grondstukken zo nauwkeurig mogelijk in de akten werden omschreven. Nu eens geschiedde dit door de aanduiding van hun natuurlijke grenzen als wegen, rivieren, hellingen of steilten, dan weer door alles wat er aan vastzit of er bij aansluit, of door beschrijving van de om trek of van de plaats, waar ze gelegen zijn, ook wel door een herinnering aan de vorige bezitter. Dit zijn methoden, die in alle tijden werden gebruikt. Zij, die deze akten publiceerden, kunnen echter niet volhouden, dat de ontwerpers die aanduidingen aan een kadaster ontleenden. Ook getuigen konden die gegevens verstrekken (of bevestigen). Denken wij slechts aan de overdrachtsakten in Nederland en Frankrijk vóór de regelmatige kadastrering, waar evenzeer deze nauwkeurige omschrijvingen voorkwamen. Naast bovengenoemde worden ook enkele inscripties uit Klein- Azië uit de periode van de Séleuciden 31264 v. Chr. als kadastrale aangeduid. 33Er zijn een aantal akten van de Koning onderzocht door Westerman, betreffende een schenking door een onbekende aan Mnésimachos, een schenking door Antiochus I aan 95 2d) vgl. ook Lloyd A. Brown, The Story of Maps (inleiding). 31Harpocration, Legismon (zie pp het woc-rd drjjuaQ%vi 32Bernhard Laum, Stiftungen in der Griechischen und römischen Antike 1914, deel I blz. 137—140 en deel II, blz. 133, 144, 175 enz.) ,33) W. L. Westerman, Land-registers of Western Asia under the Seleucids (in: Classical Philology, deel XVI, 1921, blz. 12/19 en 391/392) e.a.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 11