Aristodicidès, een verkoop door Antiochus II aan Koningin Laodice. In deze akten vindt men nauwkeurige grensomschrijvin- gen. Hier ook leidde Westerman uit die omstandigheid ten on rechte af, dat er een kadaster aan ten grondslag moest liggen. In één van de akten leest men ,,dat order is gegeven aan de archi varis Timoxénos de verkoop in te schrijven met aanduiding van de grenzen uit de koninklijke geschriften van Sardes, conform aan de opdracht van de koning." 34) Aan het hoofd van dit archief der Koninklijke geschriften" stond een bewaarder. Een belastingkantoor lijkt het niet te zijn: de chef zou dan niet archivaris heten. Waarschijnlijk is het hier een bewaarplaats van publieke archieven, öf een openbaar bureau voor de grondregisters, die wij beide ontmoeten in de tijd van het Romeinse Egypte; in het ene, zowel als in het andere geval zou het interessant zijn, één van deze instituten in Klein-Azië in functie te vinden omstreeks de 3e eeuw vóór Christus, maar de vermelding is alleenstaand. Er zijn mij geen bronnen bekend, waarmee dit feit vergeleken zou kunnen worden. Egypte evenwel heeft met zekerheid, en wel sedert de oudste tijden, een fiscaal kadaster gekend. Van de He Dynastie af stelde de koning elke twee jaar een ,,tnwt" in voor onroerende en roe rende goederen; het was een waardebepaling van particuliere ver mogens voor de regeling van de belasting en van mandiensten.35) Óf deze ,,tnwt" (telling, beschrijvingplaats hadden na enkele aangifte van de contribuabelen of wel door een werkelijke bodemkadastrering kan men met de beschikbare documenten voor zich niet uitmaken. De geestelijkheid behoefde aan de algemene beschrijving niet deel te nemen. 35a) Tijdens de regering van Pepi II (Vie Dynastie, 26252475 v. chr.) konden bijna alle tempels aan de belastinginspecteurs hun bewijs van immuniteit tonen. 35b) In het Thebaanse rijk was elk grondstuk uitgegeven aan een boerenfamilie, die het in cultuur bracht; de onroerende en roe rende zaken, waaruit het bestond, waren geplaatst op een goederen-inventaris „imt-pr", terwijl de leden van de pachters familie ingeschreven waren in een soort bevolkingsregister ,,wpt- rmtw"; dikwijls bracht een heruitgifte van de grond een revisie mee van imt-pr en wpt-rmtw. 35 Het lijkt er dus op, dat men een dubbele boekhouding aanhield, een voor de grondbelasting en een voor de persoonlijke diensten. 96 34) Wiegang (in: Abhandlungen der Akad. d. Wiss. zu Berlin 1908, Phil.- Hist. KI. biz. 36). 35) A. Moret, Le Nil et la civilisation Égyptienne, 1926, blz. 161/162. 35a) A. Moret, Histoire de la Nation Égyptienne, deel II. 35b) A. Moret, Chartes d'immunité dans l'ancienne Égypte (in: Journal Asia- tique 1912—1917).

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 12