kopiëerd van de rol van het vorige jaar; de administratie moest worden bijgehouden en deze bijhouding nu is het juist, wat elke fiscale kadastrering karakteriseert. Herodotus (II, 177, 2) spreekt nog van een ander soort op gave: ,,Het is Amasis," schrijft hij, „die ook aan Egypte de wet gaf, volgens welke iedereen jaarlijks aan de koning zijn bestaans middelen moet opgeven; hij die de opgave niet verstrekte, of belastbare bronnen achterhield, kreeg de doodstraf." Hetzelfde is, ongeveer met dezelfde woorden, bericht door Diodorus van Sicilië (I, 77, 5). Dit kan echter alleen maar een politiemaatregel zijn geweest. Als ook deze verplichte opgaven een fiscaal doel hadden, konden zij toch slechts dienen voor een persoonlijke belasting en zeker niet voor de grondbelasting. In de dynastieke tijd was de tendenz in de administratie deze, dat men door de aangiften der belastingplichtigen de arbeid voor de heffing vergemakkelijkte. De basis dus was de aangifte, maar deze diende slechts als punt van uitgang voor de verificatie en de metingDit onderzoek en de daarmee samengaande metingen zijn het, die werkelijk de fiscale kadastrering daarstellen. De documenten van de dynastieke tijd kunnen ons trouwens alleen maar de oudheid doen zien van de methode; de bewijs stukken van volgende tijdperken veroorloven ons, de hele tech niek te bekijken. Het Egyptische kadaster is geen kohierenverzameling; het is een bijhoudingsdienst, waarbij men nieuw-opgemaakte staten (lijsten) bijwerkt en aanvult uit bestaande staten. De stukken worden gezonden aan de bureaux voor de admi nistratie der Financiën. Het Egyptische kadaster is een fiscaal kadaster en niet (naar zijn aard) een grondregister, m.a.w. het vormt de basis voor de belastingomslag, maar is niet een garantie voor de eigendom. Ook in latere eeuwen nog niet. 98

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 14