Evenals op verschillende andere graf- wanden, ontdekt bij Thebe, komt ook op één der wanden van het graf van Mennaa (Menena) een zeer goed bewaard geble ven kleurentekening voor van landmeten de personen. Door de zorg van Dr. A. A. Kampman te Leiden beschikken wij over de cliché's. Dit graf te Schech abd el Gurna (no. 69) bevat verschillende scènes uit het Egyptische landbouwersleven en evenals elders, komen ook hier in de bovenste rij tekeningen de veldmeters voor. Voor een goed overzicht van de figuren is zorgvuldige vergelijking met de atlas bladen 11, 189, 231, 243 en 424 A van Wreszinski zeer gewenst. Op onze foto meet men de oppervlakte van percelen staand koren. Soms meet men langs de zoom van het veld, maar elders (en ook hier) treedt men de halmen plat. De mannen, die het meetsnoer strek ken, (de titels: S., die het koord strekt en I., die het koord vasthoudt, komen ook voor op de papyri van Harageh, waar een schrijver van het Departement van Finan ciën in zijn dagboek noteerde, dat S. en I. hem vergezelden op de dagen, besteed aan metingen met de landbeschrijvers van het Zuidelijk district) dragen beide een reser- vesnoer over de schouder. Deze snoeren eindigden verschillende malen in een, oor spronkelijk geel geverfde, ramskop met opgerichte slang tussen de horens. De ramskop is hier weggehakt. Het onder scheidingsteken wees er op, dat de meten de ambtenaren behoorden tot het perso neel van de tempel van Amon. Heel duidelijk komt de ramskop uit op de opgerolde meetsnoer in handen van de scribe Penanhüret, van wie een prachtig basalt-standbeeld bewaard bleef. Het is de ambtenaar, door Mariette in zijn „Gui de de Boulaq" genoemd ,,de van Abydos stammende figuur van de tweede priester van Anher, de schrijver, hoofd van de korenschuren, het huis en de akkers van 99 Uit „Wreszinski, Atlas zur altag-Kulturgeschichte", I, tafel 132.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 15