Ruilverkaveling De wijze van stemmen bij Ruilverkaveling door C. v. R. Voor een vlotte uitvoering van een ruilverkaveling is het ge wenst, dat de eigenaren het volste vertrouwen hebben zowel in de personen, welke belast worden met de uitvoering als wel in de nauwkeurigheid van het administratieve apparaat. Fouten, bij de aanvang gemaakt, kunnen een zodanig wantrouwen onder de bevolking veroorzaken, dat men tijdens de gehele procedure over tuigd is van de mogelijkheid van administratieve onvolkomen heden. Dat dit bij voortduring tot onaangename opmerkingen leidt, is aan elke insider bekend. Nu komen gewoonlijk reeds twee ernstige fouten voor, waarbij het vertrouwen in de absolute onpartijdigheid van het administra tieve apparaat verloren gaat, als met de uitvoering zelfs nog geen aanvang is gemaakt. De eerste fout is die, dat er foutieve namen in de stemmingslijst voorkomen. Te vaak komen hierop namen voor van personen, die reeds overleden zijn en die nu zonder pardon voorstemmers worden; immers, wie zijn stem niet uitbrengt, wordt geacht voor stemmer te zijn! Zoiets zet kwaad bloed bij de tegenstanders. Deze betreurenswaardige fouten ontstaan door de onvolkomen heid der kadastrale boekhouding als gevolg van onvolledigheden in en het te laat bekend worden van successiememories. De proce dure, beschreven in de artikelen 26 en 27 der Ruilverkavelings- wet, biedt weliswaar de mogelijkheid nog vóór de stemming der gelijke fouten te verwijderen, maar de praktijk wijst uit, dat in normale gevallen de geschetste euvels niet tijdig opgemerkt wor den, althans niet tijdig ter kennis van de officiële instanties wor den gebracht. Het zal dan ook maar zelden gelukken, dergelijke onjuistheden te voorkomen. De tweede fout wordt gemaakt bij de stemming. Ten aanzien hiervan is het publiek reeds bevooroordeeld, doordat de kansen, dat een verkaveling wordt aangenomen, aanmerkelijk hoger lig gen dan de kans, dat een verkaveling wordt afgestemd. Er hangt nu dus veel van af of de stemming naar onze rechtsbegrippen werkelijk bevredigend verloopt, m.a.w. of hierbij fraude en ver gissing buitengesloten mag worden geacht, dan wel of e.e.a. te wensen overlaat. Dat laatste nu is het geval, in het bijzonder bij grote objecten. Daar ontbreekt elke controle op een rechtvaardige stemming. Meestal verloopt de stemming aldus: Er komen honderden 102

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 18