Kadasters in de Oudheid (II) door W. KOOPMANS. In ons inleidende artikel in het Maartnummer van dit Orgaan gaven wij een kort overzicht van de bronnen en van verschillende zaken, welke met de beoefening van de landmeetkunde nauw samenhangen en tevens kunnen samengaan met het bestaan van meer of minder uitgebreide beschrijvingen en overzichtskaarten of detailkaarten. Ze zouden ook kunnen voorafgaan aan de samenstelling van algemene kadasters onder toezicht van de Overheid. Het hier volgende zal enig inzicht geven in de ontwikkeling van de instellingen en bureaux van de oudste tijden. Wij maken kennis met onomstotelijke bewijzen voor het bestaan van kadastrale metingen, uitgevoerd door een talrijke groep van staatsambtenaren. In de illustraties zien we de oudstbekende landmeters aan het werk. Van de vele Assyrische en Babylonische documenten, die geode tische resultaten bevatten, is de in de keizerlijke (Franse) bibliotheek bewaarde steen van Michaux wel één van de merk waardigste. Onze foto geeft de ene helft weer van dit bijzonder monument uit Persepolis, dat door de geleerde botanist C. Michaux gevonden is in de ruïnes van een paleis bij de Tigris, 20 mijlen Z.O. van Bagdad. 22) 2i3) Er zijn meer stenen met inscripties gevonden op die plaats, zo b.v. cylinders van heamatiet of lazuliet met verscheidene figuren, 86 Lezers van het Maartnummer verzoeken wij, nota te nemen van de volgende verbeteringen: blz. 42/46: Hittieten Hetieten. blz. 43: de kalender, hier bedoeld, was slechts een grove kalender naar de maanphasen. 45: voer onderschrift bij foto zie evenwel: Antiquity" 1935/6. 46: Wesir Vizier; Nordisch uit het Noorden komende 48: census-list tellingen, dienende voor registratie t.b.v. de belastingen; Chaldeeuwsch Assyrisch-Babylonisch. 49: Hypogée (graf) gewelf; nomarque gouwvorst. 50: Mageddo Megiddo. 51: Koudourous Kudurrus. 53: Oupouaitou Wepwawet. 50 en 54: Braested Breasted. 22) A. L. Millin, monumen(t)s inédits ou nouvellement expliqués. Tome pre mier, Paris 1802. 23Jules Oppert, Les mesures de longueur des Chaldéens et un document d'arpentage babylonien (in: Bulletin archéologique de l'Athenaeum francais, He annnée no. 5, Mai 1856).

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 2