Boekbespreking NederlandWaterland, een historisch- technisch overzicht door Ir. H. A. M. C. Dibbits c.i. 1950. N.V. A. Oosthoek's Uitgeversmaatschappij, Utrecht. Gebon den in paarsrode band 15,75. Dit kloeke werk van 296 bladzijden, met tientallen uitstekende foto's, literatuuroverzichten en uitgebreid alphabetisch zaakregister vertelt op voor leken bevattelijke wijze veel interessants over de groei en de inrichting van het in menig opzicht bewonderens waardige waterstaatkundige organisme van ons land. De deskundige schrijver behandelt zeer vele onderwerpen. Wij noemen hier: de geschiedenis van de bodem, het Amsterdams Peil en het Normaal Amsterdams Peil, de eigenschappen der voor naamste grondsoorten en de nomenclatuur van deze, een resumé van de kartografie, waarin ook de kadastrale kaarten met hun economisch-juridisch karakter terecht niet zijn vergeten. Volgt een bespreking van het water, van de klimatologie, de getij-bewegingen, de weerkunde, onze strijd tegen het water, de geschiedenis van de polders, Hoogheemraadschappen en Water schappen, de landaanwinnings- en landverbeteringswerken, ruil verkavelingen, delimitatiecontracten, de beheersing van het regime der grote rivieren, de drooglegging van Walcheren, onze dijken, waaronder de Afsluitdijk, molens, schutsluizen, geschiedenis van de Waterstaat van Rijk en provincie, het Waterstaatsrecht, ons Rijkswegenplan, planologie en van vele andere wetenswaardige zaken. Ook de Zuiderzeewerken vinden in dit bonte overzicht de hun toekomende plaats. Ruim 30 bladzijden met verklarende aan tekeningen dragen er veel toe bij, dat men op deze terreinen zijn kennis kan vermeerderen. De duidelijke lettertype en het prachtige papier, waarop de tekst en de illustraties zijn gedrukt, maken het lezen tot een ontspanning. Wij menen, dat de schrijver onze vakliteratuur heeft verrijkt met een leerrijke monografie, die als compendium ook zijn weg zal vinden naar de studerende. Dat de samensteller ondanks de veelheid der behandelde onderwerpen kans heeft gezien het en cyclopedische karakter te vermijden en van het boek een prettig leesbaar en samenhangend geheel maakte, is mede een grote ver dienste. Wij kunnen het ook daarom met warmte aanbevelen. W. K. Rapport van de Commissie tot Herziening van de Pachtwetgeving. De regeringscommissie welke op 26 Februari 1947 bij gemeen- 114

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 30