schappelijk besluit van de Ministers van Justitie en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening werd ingesteld, teneinde van advies te dienen over de vraag: welke is de meest gewenste wet geving op het stuk van pacht, gezien de ervaringen, welke zijn opgedaan sinds de invoering van de Pachtwet 1937 heeft haar rapport ingeleverd. Voorzitter van de Commissie was Prof. Mr. Dr. G. van den Bergh, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam. De commisie kwam in pleno 18 maal bijeen. Het ontwerp Pachtwet, zoals dit in het rapport is opgenomen, is het resultaat van gedegen overleg en studie. In verschillende opzichten sluit het aan bij het thans geldende Pachtbesluit. Zo is b.v. de verplichte goedkeuring van alle pachtovereen komsten door de Grondkamer gehandhaafd. De sanctie op het niet schriftelijk aangaan of het niet ter goed keuring inzenden van de overeenkomst is verscherpt. Er is een nieuwe bepaling opgenomen t.a.v. de bevoegdheid van de pachter (deze is, met goedkeuring van de Grondkamer bevoegd om, als daartoe aanleiding bestaat door ziekte of invali diteit", bloed- of aanverwanten in de rechte nederdalende lijn in zijn plaats te stellen). Nieuw is ook het voorstel, om het mogelijk te maken, dat de pachtovereenkomst van rechtswege verlengd kan worden, tenzij de verpachter bezwaar maakt. De pachter wordt in het nieuwe ontwerp ook beschermd tegen de koper. M.b.t. de colleges, welke bij de uitvoering en de rechtspraak betrokken zijn, wordt voorgesteld, dat de thans bestaande Pacht- kamer bij de Kantongerechten en de Grondkamer tot één college worden samengevoegd. Dit is wel een belangrijke wijziging. Het ontwerp bestaat uit 176 artikels. Een uitgebreide en belangwekkende toelichting volgt op de voorgestelde tekst. Meer speciaal wijzen wij op de door de Commissie in deze toelichting ontwikkelde gedachten over pachtdwang en dwang- pacht (bid. 45 e.v.) en pachtruil. Met het laatste beoogt men, te komen tot een verbetering van de ruilverkaveling, voorzover deze haar uitdrukking vindt in de pachtverhoudingen. Het rapport is a 2,50 verkrijgbaar bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf te 's Gravenhage. W. K. 115

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 31