Document-reproductie door G. A. B. FRINKING. In een vorig artikel (November 1949) werd naar aanleiding van een excursie naar de Fototechnische dienst van het kadaster een beschrijving gegeven van het daar toegepaste systeem ter verkrijging van positieve negatieven van kaarten. Hierbij werd de aandacht gevestigd op de achter de lens ge plaatste metalen spiegel, die het door deze lens opgevangen beeld onder een hoek van 90° (en niet van 45°, zoals abusievelijk werd vermeld, hetgeen de aandachtige lezer onmiddellijk zal hebben begrepen) omgekeerd terugkaatst. Zodoende wordt dus een leesbaar beeld gereproduceerd. Door de eigenschap van fotografisch papier levert het ontwikkelen van van het belichte vel echter een negatief beeld op, d.w.z. witte lijnen op zwarte grond: de bekende fotokopieën. Toch zijn bij onze dienst fotokopieën bekend met zwarte lijnen op witte grond. Het is nu zonder meer duidelijk, dat deze worden verkregen door het weer reproduceren van de „zwarte" positieve negatieven. Het voordeel van deze laatste is, dat men er gemak kelijker aantekeningen op kan aanbrengen. Ze eisen echter één bewerking meer, zijn dus duurder. Een andere methode om zwarte lijnen op witte grond te ver krijgen is het maken van een reproductie op filmmateriaal. In plaats van een vel fotografisch papier wordt nu een filmblad ter grootte van een plan aan het zuigbord gehecht. Met dit lichtdoorlatende negatief kunnen nu een onbepaald aantal afdrukken gemaakt worden in de afdrukkast (hier reflex- kast genoemd) op dezelfde wijze als de foto wordt afgedrukt met behulp van een afdrukraampje. Zoals in het vorige artikel reeds werd medegedeeld is de be lichtingstijd van het papier 14 seconden. Het bepalen van deze tijd geschiedt door middel van een klok. Doordat de opnemer op een knop drukt, begint de klok te lopen cm na 14 seconden uit te slaan. Hij moet tegelijk met het laten lopen van de klok het licht inschakelen en na 14 sec. klaar staan voor het uitschakelen van de belichting. Gedurende die 14 sec. brengt hij het eerder belichte vel naar de donkere kamer en legt het op de tafel bij de ontwikkelbak; neemt uit de koffer, waarin de onbelichte vellen zijn geborgen een nieuw vel en begeeft zich naar de lichtschakelaar. Op dat moment slaat de klok uit en moet ook het licht uitgedraaid worden. Als dan het belichte vel vervan gen wordt door het onbelichte, begint de handeling opnieuw. Wat ons hierbij verbaasde, was het feit, dat deze klok niet gekoppeld was aan de lichtschakeling, waardoor het licht auto matisch in- en uitgeschakeld zou kunnen worden. 116 9

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 32