In dit verband is het wel interessant na te gaan welk een be langrijke factor enkele seconden betekenen in dit proces. De productie is 150 repro's per uur (elke 24 seconden één). In deze 24 seconden moet één man het origineel opzetten (op het te verlichten zuigbord plaatsen), een tweede doet hetzelfde met het gevoelige materiaal in de donkere ruimte, een derde moet in de aangrenzende kamer ontwikkelen, een vierde fixeert via een stopbad de ontwikkelde kopie, terwijl tenslotte een vijfde man bij de spoelbak staat. Het spreekt vanzelf, dat bij deze werkwijze alle medewerkers precies op elkaar ingesteld moeten zijn. Zonder dat is een der gelijke productie niet te bereiken. Dat de inrichting van de donkere kamer aan andere eisen moet voldoen dan dié van de portretfotograaf spreekt vanzelf. De af meting van de repro's vraagt natuurlijk evengrote bakken voor de verschillende baden. Teneinde de ontwikkelaar op temperatuur te houden (te koude ontwikkelaar vertraagt de ontwikkel-duurbevindt zich op de bodem van de betreffende bak een spiraalvormig verwarmings element. Na het uitspoelen moeten de fotokopieën gedroogd worden. Hiervoor is een speciaal systeem ontworpen van warme-lucht- circulatie door middel van ventilatoren. Na al deze bewerkingen heeft het papier niet meer hetzelfde formaat als op het moment dat het op het zuigbord werd beves tigd: het is min of meer gekrompen. Bij het reproduceren, hetzij 1 op 1, hetzij in een andere ver houding, moet dus met een zekere krimpingsfactor rekening ge houden worden. Dit geschiedt inderdaad, hoewel door de on regelmatige werking van de papieren die factor niet nauw keurig te berekenen is. Ondanks dat zijn de resultaten dikwijls frappant. Zo had het bureau Roermond van een zelfstandige kaar- tering op schaal 1 2000 een verkleining nodig op schaal 1 2500 teneinde deze op het bijblad in te passen. Omdat ook met de werking van het bijblad rekening moest worden gehouden, werd op de kaartering de afstand tussen 2 ver verwijderde en met A en B aangeduide punten gemeten. Aan de fototechnische dienst werd opgegeven hoe groot de afstand tus sen deze punten op de fotokopie diende te zijn. Deze was dus 4/5 X x X AB, waarbij x de werkingsfactor van het bijblad is. Het resultaat was, dat de gevraagde afstand precies klopte met die op de fotokopie. Inderdaad mooi werk van onze Fototechnische Dienst. 117

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 33