vierkant of 135 passen elke zijde vindt men: 6 X 225 X 9 .X 31 62 <=202/3 het getal aan het begin). 1352 3 Het grondbezit, dat zich uitstrekt langs een stroom, die van Noord naar Zuid loopt, is dus 1134 X 234 m2 26.53.56 ha. Maspero en Rawlinson publiceerden soortgelijke teksten. De grote inscriptie van Béni-Hasan (een Arabierendorp in Egypte aan de rechter Nijloever) spreekt van grenszuilen, die het vorstendom Gazelle ten Noorden en ten Zuiden aanduidden en van die, welke in de vlakte de Noordgrens van de nome Chacal afpaalden; wij bezitten er nog drie, waarmee Amenothes IV de uiterste punten aangaf van het terrein van zijn nieuwe stad Khoutniaton. 24) 25) Ook grenszuilen van de Xlle Dynastie, welke een particulier bezit begrensden, zijn bewaard gebleven, 26 In .Monuments divers" geeft Mariette een fotografie van een stéle, die stond op de grens van het domein, geschonken aan een priester van Amon (plaat 47). Deze steen daterend uit de XVIIIe Dynastie, bevindt zich in het museum te Gizeh (Giza). Veelal droegen de grenstekens de naam van de eigenaar en de datum van de afpaling. In de hoge delen van Kanaan, in Gezer, Megiddo vindt men naast de offerstenen eveneens de niet-conische stéles, dienende als herinnering aan een feit, vergelijkbaar met de Babylonische kudurrus en ook dienende als grensaanduiding van gereserveerde terreinen. Over de instellingen en bureaux in het oude Egypte, Er zijn dus zeer vele documenten en documentfragmenten be waard gebleven; met behulp van deze kan een belangrijk deel van het economische, sociale en juridische leven van de oude tijd worden gereconstrueerd. Uit één van de oudste stukken, de biografie van Meten (een hoge regeringsambtenaar uit de tijd van Snefroe, Ille Dynastie, db 3000 v. Chr.) lezen wij b.v. diens hele administratieve carrière; we weten daardoor, dat hij gronden aankocht en dat de eigendom dus kon worden vervreemd; wij kennen de samenstelling van de 90 24Prisse d'Avennes, Monuments de l'Égypt. 25j Daressy, Tombeaux et stèles-limites de Hagi-Kandil (in: le Recueil de Traveaux, dl. XV, blz. 3662). 2Ü) Crum, Stelea from Wady Haifa (in: Proceedings dl. XVI, 18931894, blz. 18/19).

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 6