akten en de wijze, waarop de registratie, de inschrijving van die akten was geregeld. Uit de IVe Dynastie bleef bewaard de verkoop van een klein huis, waardoor ons inzicht in de vervreemdbaarheid van onroerend goed nader wordt bevestigd. Het tijdperk, dat wij hier in vogelvlucht behandelen, beslaat duizenden jaren. Het is begrijpelijk, zo zegt J. Pirenne in zijn gedegen studie van de ,,Histoire des institutions et du droit privé de l'ancienne Egypt" 14welk werk ook meer dan duizend jaren geschiedenis beschrijft, dat in de loop van een millenium de be schaving, de maatschappij, het recht, kortom het hele bestaan, diepgaande veranderingen ondergingen. Ook het instituut van de veldmeters, instellingen als de bureaux voor registratie en over schrijving der akten, het systeem van verzamelen der gegevens voor de kadastrale registers ten behoeve van de verschillende belastingen beleefde gelijksoortige wijzigingen. Als men de gevonden stukken niet kan dateren en classificeren, kan men er niet ten volle profijt van trekken. Een noodzakelijk vereiste is het dus, de gegevens te plaatsen in de juiste tijd. De departementen van de centrale administratie waren in de Ille Dynastie gevestigd in de residentie. De ,,pr nswt" of het Huis des Konings was in elke nome en in elk district. In de daarop volgende dynastieën vormde het met de ,,pr a", de ,,pr khr khtns" en de ,,pr hri wdb" een compleet bestuur onder de autoriteit van een der hoogste bestuurders, de ,,imi ra ss a nswt" directeur van de koninklijke schrifturen. Naast deze had de ,,pr hri wdb", het Huis van de chef der belastingen, een zeer grote invloed. Zeker van de lie Dynastie af hadden periodieke tellingen (beschrijvingen, berekeningen) plaats om een basis te vinden voor de belastinginning, terwijl de tellingen tevens een officiële tijdrekening deden ontstaan 14door dat men sprak van ,,het eerste jaar na de 5e telling" enz. De belasting werd berekend naar de waarde en de opbrengst. Natuurlijk staat deze belastingadministratie in nauwe relatie met de dienst van het kadaster en de registratie der akten. Immers door deze diensten raakte men op de hoogte van het goederen bezit en het goederenverkeer. Er waren vrije aangiften. In de ,,pr a", het Huis der archieven, werden de in de kadastrale registers ingeschreven akten en de aangiften bewaard. Aan het 91 pr huis. In het E. worden de klinkers niet geschreven. Voor de uitspraak zijn later (evenals bij het Hebreeuws) regels gesteld.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 7