zekert het respect voor de desbetreffende wetten door de arbeid van de evengenoemde instellingen. Naast de documenten over het Babylonische recht, waarover op blz. 50 terloops is gesproken, zijn ook de veelbesproken klei- tafels, in 19271928 ontdekt27) in Susa, belangrijke hulpmid delen voor een betere kennis van de geschiedenis van het recht. Tot die tijd waren er slechts enkele gerechtelijke akten bekend; (een 16-tal, afkomstig uit Malamir, 180 km van Susa) nu honderden. Jammer genoeg zijn ook deze akten op kleitafels niet gedateerd. P. Scheil 28heeft van enkele kunnen vaststellen, dat ze ouder zijn dan de le Babylonische dynastie. Ook Edmond Pottier29) bevestigt, dat de hoge ouderdom van de meeste aan geen twijfel onderhevig is. In deze Soemerische akten blijkt reeds van de gewoonte, om door het insteken van piketten in zekere zin rechten te publiceren, welke gewoonte nog bestond in Babylonië, althans blijkens een door Thureau-Dangin (R.A. 1924, XXI, 1) bekend geworden document met briefwisseling tussen Hammurabi en Samas hasir, de gouverneur van Larsa, die belast was met de zorg voor het door Babylonië geannexeerde koninklijk domein. De gronden, toe gewezen aan zekere categorieën van arbeiders of aan politie om mede door de bewerking ervan in hun onderhoud te voorzien, alsook die, welke zijn verpacht om bewerking te verzekeren, zijn afgepaald (overeenkomstig de koninklijke instructies) door op elk perceel ingestoken piketten, welke de naam van de begiftigde of van de huurder droegen. Uitwissen of veranderen van de namen was verboden. 30 De akten van Susa laten zien, dat de aankoop van onroerend goed steeds door een geschrift werd vastgelegd en dat de koop werd gesloten (het geschrift werd opgemaakt) in de tempel of in het heiligdom van Susinak; het recht van de koper werd hier door gesteld onder bescherming van de goden. Zo is het in de nummers 4251; 53, 54, 5860, 6264, 66, 70 voor aangekochte akkers, in de nummers 40, 41, 82 voor beplantingen of boom gaarden en in de nummers 48, 50, 51 voor gebouwde eigendommen, b.v. huizen met hun 4 muren, poorten en omheinde erven. Gewoonlijk komen in het schema voor: de soort van eigendom en 93 27Les actes juridiques Susiens par Edouard Cuq (in: Revue d'Ass. et d'Arch. Orient, XXVIII vol., 1931, blz. 47—71). 28) P. Scheil, Mémoires de la Mission arch, en Perse, XXII. 29Edmond Pottier, Étude historique et chronologique des vases(Mem. Déléq. XIII, 101/103). 30) Édouard Cuq, Études sur ledroit babyloniën, 1929, blz. 155.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 9