Het opgemeten gebied, verwerkt in de statistieken van deze papyrus, beslaat zeker 90 mijlen in Midden Egypte (vol. II, Commentary) Hoewel de arbeid te velde van deze landmeters wel in de volg orde van de ligging der landerijen moet zijn ontstaan, vindt men de resultaten heel anders gerangschikt, namelijk onder de hoofden van eigendomsinstituten, meest tempels, maar ook andere, de Kroon inbegrepen. Het lijkt daardoor meer op een grootboek dan op een normaal kadastraal overzicht. Men heeft getracht, de verscheidene voorstellingen op graf- muren te verklaren en daarbij is de aanwezigheid van sycomoren aangegrepen, om te spreken van godsdienstige handelingen. Hoe wel zeer vroeg de godsdienst inderdaad met meetwerk en grens- vaststellingen werd verweven, is dat met de heilige bomen" geens zins zeker. We zien de sycomore vaak bij de dodencultus, maar dan vindt men tevens de godin Nut tussen de takken, een blad met voedsel vooruitstekende en koud water uitgietende voor de overledene en zijn geest. Deze symboliek zien we op de nuchtere afbeeldingen met land metend personeel nergens. In Khaemhet's graf hangt er wel een wijnzak in de takken van de boom. In het graf van Nakht hakken arbeiders zonder enige ceremonie de sycomoren om. De leidende ambtenaren stallen er hun wagens, soms met 4 paarden naast elkaar bespannen, en nut tigen er hun middagmaal 30) 48 In een vorig artikel wezen wij nog op een ander voorbeeld, waaruit wel de belangrijkheid van de landmeetkundige arbeid bleek. Hoge ambtenaren lieten zich namelijk dikwijls afbeelden met datgene, wat voor hen het embleem was van hun gewicht, n.l. met een opgerolde meetsnoer. Uit de serie van grotere en kleinere standbeelden van dit genre hebben wij hier opgenomen het in het Mei-nummer vermelde, dat de schrijver Penanhuret, Hoofd van de korenschuren (en als zo danig ook belast met de leiding van het korenmeten) voorstelt. De man is versierd met het pantervel, zijn priesterornaat, dat van zijn schouder afhangt. Uit het meetsnoer steekt de kop van de Amonsram, een brilslang en meetpennen. Het eind van de lijn is als een gordel om het lijf van de knielende figuur geslagen en aan de rechterzij geknoopt49). Penanhuret leefde in de tijd van Amenophis II. Het standbeeld staat in het museum te Cairo. 134 48) Preisigke, Antikes Leben, blz. 25. 49) Ludwig Borchardt, „Statuen von Feldmessern" in: Zeitschrift für Agyp- tische Sprache und Altertumskunde, 1905, 7072.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1950 | | pagina 10